Pas 12 vitesh: Arabia Saudite emëron ambasadorin në Damask.     /Foto: AA

Pas 12 vitesh, Arabia Saudite emëroi një ambasador në Damask.

Sipas agjencisë së lajmeve SPA të Arabisë Saudite, Faisal bin Saud al-Mitzfil është emëruar ambasador në Damask.

Mitzfil falënderoi mbretin e Arabisë Saudite Salman bin Abdulaziz dhe princin e kurorës Mohammed bin Salman për emërimin.

Kështu Mitzfil u bë ambasadori i parë i emëruar në Damask pas rivendosjes së marrëdhënieve diplomatike midis Sirisë dhe Arabisë Saudite.

Arabia Saudite mbylli ambasadën e saj në Damask rreth një vit pasi shpërtheu lufta civile në Siri në vitin 2011.

Pasi administrata e Damaskut vendosi të kthehej në Ligën Arabe më 7 maj 2023, Arabia Saudite dhe Siria njoftuan se marrëdhëniet e tyre diplomatike u rivendosën më 9 maj 2023.

Administrata e Bashar al-Assad në Siri gjithashtu emëroi një ambasador në Arabinë Saudite më 6 dhjetor 2023, pas 11 vitesh.

TRT Balkan / agjencitë