Pavarësisht urdhrit të GjND-së, Izraeli dërgon një brigadë tjetër në Rafah / Photo: AA

Ushtria izraelite njoftoi të martën dërgimin e një brigade tjetër luftarake në Rafah, në jug të Rripit të Gazës, për t'iu bashkuar pesë brigadave tashmë në qytet, ndërsa ushtria izraelite zgjeron inkursionin e saj.

Sipas Radios së Ushtrisë Izraelite, Brigada Bislamach e këmbësorisë e ushtrisë hyri në Rafah të hënën, duke u bërë brigada e gjashtë luftarake në Rafah.

Radio e konsideroi njoftimin si një zgjerim aktual të operacionit të ushtrisë izraelite në Rafah që filloi më 6 maj.

Dërgimi i një brigade të re luftarake në Rafah vjen pavarësisht një urdhri nga Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë (GjND) të premten për të ndaluar menjëherë ofensivën e saj në qytetin e mbushur me palestinezë të zhvendosur.

Zgjerimi aktual i inkursionit të Izraelit në Rafah e bën ushtrinë izraelite afër plotësisht nën kontrollin e zonës kufitare midis Rripit të Gazës dhe Egjiptit, i njohur si Korridori i Filadelfias, një zonë tampon e çmilitarizuar që kalon përgjatë kufirit Gaza-Egjipt.

Ushtria izraelite deri më tani ka kapur kontrollin e pothuajse dy të tretave të zonës së korridorit ndërsa përparon përmes bombardimeve dhe granatimeve të rënda.

Izraeli vazhdoi ofensivën e tij brutale në Gaza pavarësisht një rezolute të Këshillit të Sigurimit të OKB-së që kërkon një armëpushim të menjëhershëm.

Të paktën 36.050 palestinezë janë vrarë në Gaza, shumica dërrmuese janë gra dhe fëmijë, dhe mbi 81.000 të tjerë janë plagosur që nga tetori pas një sulmi nga Hamasi.

Më shumë se shtatë muaj pas luftës izraelite, një pjesë e madhe e Gazës qëndron nën rrënoja mes një bllokade gjymtuese të ushqimit, ujit të pastër dhe ilaçeve.

Izraeli akuzohet për "gjenocid" në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë, e cila ka urdhëruar Tel Avivin të sigurojë që forcat e tij të mos kryejnë akte gjenocidi dhe të marrë masa për të garantuar ofrimin e ndihmës humanitare për civilët në Gaza.

TRT Balkan / agjencitë