Përplasje mes PKK-së dhe fiseve arabe: Ç'po ndodh në Deir Ezzor të Sirisë? / Photo: AA Archive

Tensionet janë përshkallëzuar në një konflikt të armatosur midis fraksioneve të PKK/YPG-SDF-së, të mbështetur nga Koalicioni Global i udhëhequr nga ShBA-ja kundër DEASh-it dhe Këshillit Ushtarak të Deir Ezzorit për shkak të praktikave hegjemoniste të organizatës terroriste.

“Viktima dhe plagosje të shumta kanë ndodhur nga të dyja palët gjatë përleshjeve. Prirja e organizatës drejt dhunës dhe represionit në zgjidhjen e çështjeve gjatë kësaj periudhe ka kontribuar në rritjen e viktimave,” thanë të premten burime të sigurisë.

“Përveç kësaj, qëndrimi mbrojtës i Shteteve të Bashkuara ndaj organizatës terroriste gjatë këtyre ngjarjeve ka trimëruar PKK/YPG-SDF-në dhe ka provokuar reagime të konsiderueshme në mesin e fiseve arabe”.

“Dhuna e ushtruar nga PKK/YPG-SDF,-ja e cila është një tjetër organizatë terroriste e armatosur gjoja për të luftuar DAESh-in, kundër popullatës lokale në Eufratin lindor ka arritur nivele shqetësuese”, shtuan burimet.

Qasja e prirur ndaj dhunës e PKK/YPG-SDF-së ndaj popullatës nën kontrollin e saj ka treguar edhe një herë se organizata terroriste nuk mund të përfaqësojë në mënyrë efektive të drejtat e kurdëve dhe arabëve sirianë dhe as të veprojë si një aktor efikas në luftën kundër DEASh-it.

Synimi i civilëve

Përveç kësaj, organizata terroriste PKK/YPG-SDF vazhdon sulmet e saj në zonat e depërshkallëzuara në Siri, përveç shtypjes së saj ndaj fiseve arabe.

Grupi terrorist ka nisur sulme të shumta me mortaja dhe raketa në zonat e kontrolluara nga opozita të premten, duke rezultuar në vdekjen e gjashtë personave, përfshirë pesë fëmijë.

“Krimet e dokumentuara të PYD/YPG-SDF-së sipas raporteve të OKB-së, të tilla si rekrutimi me forcë i të miturve, kryerja e ndalimeve arbitrare të civilëve dhe nënshtrimi i civilëve në zhvendosje të detyruar, kanë arritur një nivel të papranueshëm,” thanë burimet.

“Përpjekjet e vazhdueshme të grupit terrorist për të dominuar burimet natyrore të Sirisë dhe popullin e saj janë të papranueshme”.

Aktivitetet e organizatës terroriste PKK/YPG-SDF përbëjnë kërcënimin më të madh për integritetin territorial dhe stabilitetin e Sirisë.

“Përplasjet dhe sulmet e fundit që synojnë civilët nënvizojnë se retorika e ‘vëllazërisë së popujve’ të organizatës terroriste është, në realitet, vetëm një shembull i dhunës që ajo shkakton mbi popullsinë vendase,” shtuan burimet.

Ngjarjet e fundit kanë theksuar edhe një herë se PKK/YPG-SDF-ja nuk përfaqëson të drejtat e kurdëve e arabëve sirianë dhe transformohet lehtësisht në një organizatë shtypëse, duke iu drejtuar terrorizmit në të gjitha rrethanat.

Konflikt intensiv

Më herët të premten, burimet lokale thanë se fiset e armatosura arabe në Jarablus filluan një operacion për të pastruar plotësisht organizatën terroriste nga rajoni, me shumicën e saj nën kontrollin e forcave opozitare dhe disa pjesë të pushtuara nga grupi terrorist PKK/YPG.

Pas përleshjeve të rënda, terroristët e PKK/YPG-së u pastruan nga zona.

Pas kësaj, organizata terroriste, e cila vazhdon pushtimin e saj në pjesët veriore të distriktit Manbij, nisi një sulm në fshatin në rajonin e Jarablus që vrau gjashtë persona dhe plagosi tetë të tjerë.

Në përgjigje të sulmit ndaj civilëve, fiset arabe përdorën armë të rënda për të shënjestruar pozicionet e PKK/YPG-së.

Konflikti i armatosur që atëherë është intensifikuar me fiset arabe në zonën e pushtuar nga PKK/YPG-ja të Deir Ezzor në Sirinë lindore.

Duke e ndjekur situatën me ‘shqetësim’

Ankaraja tha se po ndjek nga afër përplasjet e fundit midis degëve të grupit terrorist PKK/YPG dhe disa elementeve fisnore arabe në fshatin e provincës lindore të Sirisë Deir Ezzor me “shqetësim”.

“Zhvillimi i fundit është manifestimi i ri i përpjekjeve të PKK-së për të dominuar sirianët duke ushtruar dhunë dhe presion mbi ta dhe duke shkelur të drejtat e tyre themelore të njeriut”, tha Ministria e Jashtme turke në një deklaratë të premten.

“Ne shpresojmë që ngjyrat e vërteta të PKK-së, që kërkon të mbulojë qëllimet dhe synimet e saj me pretekstin e një lufte kundër DAESh-it, do të shihen nga mbështetësit e saj pa vonesë të mëtejshme dhe pa shkaktuar vuajtje të mëtejshme për popujt e lashtë të rajonit, duke përfshirë kurdët sirianë”, shtoi ministria.

Në fushatën e saj terroriste më shumë se 40-vjeçare kundër Türkiyes, PKK-ja – e listuar si organizatë terroriste nga Türkiye, ShBA-ja, Britania e Madhe dhe BE-ja – ka qenë përgjegjëse për vdekjen e afro 40.000 njerëzve, duke përfshirë gra, fëmijë dhe foshnja.

YPG-ja është dega siriane e PKK-së.

TRT World