Presidenti turk Erdoğan dhe kryeministri i Spanjës diskutojnë rreth Gazës      / Foto: TRT World

Presidenti turk Recep Tayyip Erdoğan dhe kryeministri spanjoll Pedro Sanchez diskutuan të hënën mbi sulmet 40-ditore të Izraelit ndaj Palestinës dhe Rripit të Gazës që nga 7 tetori.

Në një telefonatë, Erdoğan dhe Sanchez shkëmbyen gjithashtu pikëpamje mbi hapat për të ndihmuar në sigurimin e ndihmës humanitare të pandërprerë për Gazën dhe përpjekjet për një armëpushim të përhershëm, sipas Drejtorisë së Komunikimeve të Türkiyes.

Erdoğan vlerësoi si "të vlefshëm" qëndrimin e qeverisë spanjolle kundër "sulmeve të paligjshme" të Izraelit ndaj palestinezëve dhe deklaratat e saj në favor të njohjes së Palestinës.

Erdoğan i tha Sanchezit se Türkiye është e gatshme të marrë të gjitha llojet e përgjegjësive, duke përfshirë edhe si garantuese, për të siguruar paqen e përhershme në rajon dhe për të punuar së bashku me Spanjën për paqen rajonale.

Erdoğan dhe zyrtarë të tjerë turq kanë kritikuar heshtjen e përgjithshme të vendeve perëndimore për sulmet e pamëshirshme izraelite në Gaza, por kanë lavdëruar Spanjën për kritikën ndaj ofensivës izraelite, e cila ka marrë jetën e 14.854 palestinezëve, përfshirë 6.150 fëmijë dhe më shumë se 4.000 gra.

Numri zyrtar i të vdekurve izraelitë që nga sulmi i 7 tetorit nga Hamasi është 1.200.

AA