Presidenti ukrainas Zelenskyy zhvillon bisedime me shefin e NATO-s në Kiev / Photo: AA

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy zhvilloi këtë të hënë bisedime me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, i cili mbërriti në kryeqytetin Kiev për një vizitë të papritur.

“Ukraina dhe NATO-ja kanë arritur nivelin më të lartë të marrëdhënieve që nga pavarësia jonë, por jo ende nivelin më të lartë të mundshëm”, tha Zelenskyy në një deklaratë në X.

Duke shprehur se kjo temë u diskutua gjatë takimit të tyre në Kiev, Zelenskyy tha se ata gjithashtu biseduan për kundërvënien ndaj Rusisë, vazhdimin e bashkëpunimit Ukrainë-NATO dhe "mënyrat për t'iu bashkuar me të vërtetë përpjekjeve tona".

Ai falënderoi Stoltenberg për mbështetjen e tij për Ukrainën dhe vizitën në kryeqytetin e vendit.

Nga ana e tij, Stoltenberg tha në X se ndërsa situata është e vështirë, nuk është tepër vonë që Ukraina të "triumfojë".

Duke treguar se mbështetja e mëtejshme për Ukrainën është "rrugës", Stoltenberg tha se NATO-ja po rritet gjithashtu "për një kohë të gjatë", si dhe po e vendos Kievin në një "rrugë të pakthyeshme" drejt aleancës.

AA