Publikohen pamjet e sulmit mbi Shtëpinë Turke në New York.     /Foto: AA 

Policia e New Yorkut (NYPD) publikoi pamjet e të dyshuarit për sulmin në Shtëpinë Turke në atë qytet.

Në pamjet, i dyshuari shihet duke dalë nga metroja me një shufër metalike. Policia u bëri thirrje të gjithë qytetarëve që të paraqiten nëse e njohin të dyshuarin.

Ndërtesa e Shtëpisë Turke (Turkevi), ku ndodhet Misioni i Përhershëm i Türkiyes në Kombet e Bashkuara dhe Konsullata e Përgjithshme e këtij vendi në New York, ishte shënjestër e një sulmi në orët e para të mëngjesit të 22 majit.

Anadolu mori pamjet e kamerave të vëzhgimit. Në video shihet një person me rroba të zeza dhe një kapele të zezë që i afrohet ndërtesës së Shtëpisë Turke me një shufër hekuri në dorë.

Pasi ka kaluar pak kohë pas makinës së parkuar para ndërtesës, sulmuesi papritmas fillon të godasë xhamat e ndërtesës së Shtëpisë Turke. Në video shihet se sulmi është kryer nga një person. Fatmirësisht, nga sulmi nuk ka të lënduar, por dëme materiale.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës (ShBA) dënuan sulmin ndaj Shtëpisë Turke në New York, duke e cilësuar si vandalizëm.

"Ne dënojmë vandalizmin. Dhuna kundër misioneve diplomatike në Shtetet e Bashkuara është një krim i dënueshëm”, tha zëdhënësi i Departamentit të Shtetit, Matthew Miller në një konferencë për media të hënën.

AA