Rrëzohet avioni në Tanzani, 28 udhëtar shpëtojnë, 3 humbin jetën.     Foto: Reuters

Tre persona e kanë humbur jetën pasi një avion udhëtarësh u rrëzua në liqenin Victoria në Tanzani për shkak të kushteve të këqija të motit.

Drejtori i policisë rajonale Kagera të Tanzanisë, William Mwampaghale në një deklaratë për media tha se 3 persona e kanë humbur jetën ndërsa 28 udhëtarë janë shpëtuar në avionin i cili ka rënë në liqenin Victoria për shkak të kushteve të këqija të motit.

Ai shtoi se të plagosurit janë dërguar në spitalin Kagera për trajtim dhe se vazhdojnë punimet e shpëtimit.

Mwampaghale theksoi se në avion kishte 39 pasagjerë dhe 4 anëtarë të ekuipazhit i cili fluturonte nga qyteti Dar es Salaam për në aeroportin Bukoba.

AA