Rripi i Gazës: 35.562 palestinezë janë vrarë në sulmet izraelite në Gaza

Rripi i Gazës: 35.562 palestinezë janë vrarë në sulmet izraelite në Gaza

Të paktën 106 palestinezë u vranë dhe 176 u plagosën në sulmet izraelite në 24 orët e fundit.
Rripi i Gazës: 35.562 palestinezë janë vrarë në sulmet izraelite në Gaza / Photo: AA

Të paktën 35.562 palestinezë janë vrarë në sulmet izraelite në Rripin e Gazës që nga 7 tetori i vitit të kaluar, njoftoi të hënën Ministria e Shëndetësisë në enklavën e rrethuar. Njëkohësisht gjatë kësaj periudhe janë plagosur 79.652 njerëz.

“Në sulmet izraelite në 24 orët e fundit, 106 persona u vranë dhe 176 u plagosën”, njoftoi Ministria.

Ata deklaruan se një numër i madh njerëzish janë ende nën rrënoja dhe se ekipet në terren nuk mund t'i arrijnë për shkak të bllokadës izraelite.

Izraeli vazhdoi ofensivën e tij brutale kundër Rripit të Gazës pavarësisht një rezolute të Këshillit të Sigurimit të OKB-së që kërkonte një armëpushim të menjëhershëm në enklavë.

Më shumë se shtatë muaj pas luftës së Izraelit, pjesë të mëdha të Gazës janë rrënuar.

Izraeli akuzohet për gjenocid para Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë. Një vendim i përkohshëm në janar urdhëroi Tel Avivin të ndalojë aktet gjenocidale dhe të marrë masa për të siguruar që ndihma humanitare të ofrohet për civilët në Gaza.


TRT Balkan / agjencitë