Rritet në 48 numri i të vdekurve nga uragani Otis në Meksikë / Foto: Reuters

Numri i të vdekurve nga uragani Otis, që goditi qytetin bregdetar Acapulco në jug të Meksikës, është rritur në 48, njoftuan autoritetet.

Evelyn Salgado, guvernatorja e shtetit Guerrero, tha se 36 persona janë ende të zhdukur.

Presidenti meksikan, Andres Manuel Lopez Obrador, theksoi se operacionet e kërkim-shpëtimit janë në vazhdim, duke shtuar se ka në plan të vizitojë rajonin.

Duke shprehur angazhimin për rindërtimin e qytetit të goditur nga uragani Acapulco, ai tha se janë në kontakt të ngushtë me autoritetet lokale.

Më 26 tetor, uragani Otis mori jetën e 39 njerëzve në Meksikë dhe dëmtoi mijëra shtëpi duke shkaktuar ndërprerjen e energjisë elektrike.

Qeveria e Meksikës kishte dislokuar rreth 17 mijë ushtarë dhe oficerë policie për t'iu përgjigjur incidenteve dhe plaçkitjeve pas uraganit Otis.


AA