Rusia: Komentet e kreut të NATO-s për armët bërthamore, "përshkallëzim"

Rusia: Komentet e kreut të NATO-s për armët bërthamore, "përshkallëzim"

Zëdhënësi i Kremlinit thotë se Moska nuk inicion kurrë bisedime për armët bërthamore.
Rusia: Komentet e kreut të NATO-s për armët bërthamore, "përshkallëzim"        / Foto: AA

Deklarata e Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg për vënien në gatishmëri të armëve bërthamore të aleancës është një tjetër "përshkallëzim", tha të hënën zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov.

Në një konferencë shtypi në Moskë, Peskov tha se Rusia nuk fillon kurrë bisedime për armët bërthamore dhe zyrtarët e saj u përgjigjen vetëm pyetjeve të gazetarëve për çështje të tilla.

“Kur presidenti Putin flet për këtë çështje, çështjet bërthamore ushtarake, ai u përgjigjet pyetjeve të dikujt, pyetjeve të gazetarëve, duke përfshirë edhe ata të huaj”, shtoi zëdhënësi.

Deklarata e Stoltenberg bie ndesh edhe me pozicionin që Perëndimi përshkruan në ngjarje të tilla si konferenca për Ukrainën në Zvicër, vuri në dukje Peskov.

“Ajo që tha zoti Stoltenberg, qartazi, nuk përshtatet në kontekstin e deklaratës që u miratua një ditë më parë (në samitin në Zvicër), e cila thotë, nëse nuk gabohem, për papranueshmërinë e një retorike të tillë.”, theksoi ai.

Stoltenberg i tha gazetës britanike Telegraph se vendet e NATO-s konsultohen se "sa koka bërthamore duhet të jenë funksionale dhe cilat duhet të ruhen".

Duke komentuar rezultatet e samitit për Ukrainën në Burgenstock, deklarata përfundimtare e të cilit nuk u nënshkrua nga disa vende, përfshirë Indinë dhe Arabinë Saudite, Peskov tha se ato "priren në zero".

Deklarata përfundimtare kërkonte të trajtonte çështje të tilla si mbrojtja e termocentralit Zaporizhzhia, heqja dorë nga përdorimi i armëve bërthamore, eksportet e grurit dhe shkëmbimi i të burgosurve.

Ai, megjithatë, pohoi se propozimi i paqes i Rusisë i shprehur nga Putin javën e kaluar mbetet në fuqi dhe Moska është e hapur për punë konstruktive dhe diskutime serioze dhe thelbësore me të gjitha vendet.

Duke komentuar komentet e ministrit të Jashtëm të Ukrainës Dmytro Kuleba për domosdoshmërinë për të ftuar Rusinë në një samit tjetër për zgjidhjen e Ukrainës, zëdhënësi tha: "Qasja e palës ruse është mjaft transparente dhe konsistente dhe të gjithë e dinë mirë, përfshirë zotin Kuleba".

TRT Balkan / agjencitë