ShBA-ja i kërkon Izraelit të shmangë përshkallëzimin me Hezbollahun e Libanit      / Foto: AA

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken u ka thënë zyrtarëve izraelitë se është e rëndësishme të shmangin përshkallëzimin e mëtejshëm me Libanin dhe Hezbollahun.

Blinken u takua me Këshilltarin izraelit për Sigurinë Kombëtare Tzachi Hanegbi dhe Ministrin e Çështjeve Strategjike Ron Dermer, tha Departamenti i Shtetit në një njoftim.

Duke përsëritur "angazhimin e hekurt" të ShBA-së për sigurinë e Izraelit, Blinken diskutoi përpjekjet e vazhdueshme për të arritur një armëpushim në Gaza dhe për të siguruar lirimin e të gjitha pengjeve.

“Sekretari theksoi nevojën për të ndërmarrë hapa shtesë për të rritur ndihmën humanitare në Gaza dhe për të planifikuar qeverisjen, sigurinë dhe rindërtimin pas konfliktit”, shtoi ai.

Takimi erdhi pasi ushtria izraelite tha se miratoi planet operacionale për një ofensivë kundër grupit të Hezbollahut të Libanit, i cili ka dërguar drone të vëzhgimit dhe sulmues në Izrael në tetë muajt e fundit.

TRT Balkan / agjencitë