Shefi amerikan i mbrojtjes dhe ai izraelit diskutuan rreth Rafahut / Photo: AA

Sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin dhe homologu i tij izraelit Yoav Gallant diskutuan rreth pushtimit të mundshëm tokësor izraelit të qytetin jugor të Gazës, Rafah, tha Pentagoni të mërkurën.

Në një telefonatë, Austin dhe Gallant shkëmbyen gjithashtu pikëpamje mbi negociatat e vazhdueshme të pengjeve dhe përpjekjet për ndihmën humanitare, tha në një deklaratë sekretari i shtypit, gjeneralmajor Pat Ryder.

Austin ripohoi angazhimin e ShBA-së për kthimin e pakushtëzuar të të gjithë pengjeve dhe përcolli rëndësinë e rritjes së fluksit të ndihmës humanitare në Gaza duke garantuar sigurinë e civilëve dhe punonjësve të ndihmës, tha Ryder.

"Sekretari theksoi gjithashtu nevojën që çdo operacion i mundshëm ushtarak izraelit në Rafah të përfshijë një plan të besueshëm për të evakuuar civilët palestinezë dhe për të ruajtur rrjedhën e ndihmave humanitare," shtoi ai.

Telefonata erdhi pasi kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu u zotua të martën se do të pushtonte Rafahun, shtëpi e më shumë se 1 milion palestinezëve që kërkojnë strehim nga lufta Izrael-Hamas, pavarësisht raporteve për një propozim të ri armëpushimi që po diskutohej nga Hamasi dhe Izraeli.

Netanyahu tha se ushtria izraelite do të hyjë në Rafah për të shkatërruar batalionet e Hamasit atje "me ose pa marrëveshje".

Izraeli ka zhvilluar një ofensivë të pandërprerë në Gaza që nga një sulm ndërkufitar nga grupi palestinez Hamas më 7 tetorin e kaluar, i cili vrau rreth 1.200 njerëz.

Më shumë se 34.500 palestinezë janë vrarë që atëherë, kryesisht gra dhe fëmijë, dhe mijëra të tjerë janë plagosur në mes të shkatërrimit në masë dhe mungesës së madhe të nevojave elementare.

Më shumë se gjashtë muaj pas luftës izraelite, zona të gjera të Gazës ishin në gërmadha, duke shtyrë 85% të popullsisë së enklavës në zhvendosje të brendshme mes një bllokade gjymtuese të ushqimit, ujit të pastër dhe ilaçeve, sipas OKB-së.

Izraeli akuzohet për gjenocid në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë. Një vendim i përkohshëm në janar urdhëroi Tel Avivin të ndalojë aktet gjenocidale dhe të marrë masa për të garantuar ofrimin e ndihmës humanitare për civilët në Gaza.

TRT Balkan / agjencitë