Shtëpia e Bardhë: Izraeli ende merr shumicën e armëve që i nevojiten / Photo: AA

Shtëpia e Bardhë tha të enjten se Izraeli vazhdon të marrë "shumicën dërrmuese" të armëve "që i duhen" pasi Uashingtoni ndaloi dërgesën e bombave 907 kilogramë.

“Të gjithë vazhdojnë të flasin për ndalimin e dërgesave të armëve. Dërgesat e armëve po shkojnë ende në Izrael. Dhe ata ende po marrin pjesën dërrmuese, shumicën dërrmuese të gjithçkaje që u nevojitet për të mbrojtur veten," tha zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare, John Kirby.

Ai shtoi se ShBA-ja "do të shpenzojë çdo monedhë të kërkesave shtesë që kemi marrë nga Kongresi për t'u ofruar atyre pajisjet që u nevojiten".

Presidenti i ShBA-së Joe Biden javën e kaluar ndaloi dërgimin e një ngarkese bombash, të cilat Izraeli i kishte përdorur më parë për të niveluar pjesë të mëdha të Gazës.

Vendimi i Bidenit për të ndaluar dërgesën u mor për shkak të shqetësimeve mbi pushtimin e shpallur izraelit të Rafahut. Më shumë se një milion civilë palestinezë kërkuan strehim në Rafah, shumë prej të cilëve më parë ishin zhvendosur nga pjesë të tjera të Rripit të Gazës pasi Izraeli i urdhëroi ata të evakuoheshin.

TRT Balkan / agjencitë