Stoltenberg: Nuk heqim dorë nga zgjidhja politike e përplasjeve në Kosovë

Stoltenberg: Nuk heqim dorë nga zgjidhja politike e përplasjeve në Kosovë

Ditë më parë NATO-ja vendosi dërgimin e 700 trupave shtesë në Kosovë.
Stoltenberg: Nuk heqim dorë nga zgjidhja politike e përplasjeve në Kosovë.     /Foto: Reuters

Shefi i NATO-s tha të enjten se dërgimi i trupave shtesë në Kosovë “nuk do të thotë” se aleanca heq dorë nga një zgjidhje e mundshme politike për përplasjet e vazhdueshme.

Vërejtjet e Jens Stoltenbergut erdhën gjatë pragut të tij përpara takimit jozyrtar të ministrave të jashtëm të NATO-s në kryeqytetin e Norvegjisë, Oslo.

Duke iu përgjigjur pyetjes së Anadolus nëse dërgimi i 700 trupave shtesë të NATO-s në Kosovë dhe mbajtja gati e një batalioni në rast nevoje të mëtejshme do të thotë se aleanca pret që përleshjet mund të kthehen në një konflikt më të madh në Evropë pas luftës së Rusisë në Ukrainë, Stoltenberg tha: "Kjo nuk do të thotë se NATO-ja heq dorë nga një zgjidhje politike”.

Ai shtoi se ata po dërgojnë trupa për të ndihmuar në uljen e tensioneve dhe se një batalion është në gatishmëri në rast se situata përkeqësohet.

Tensionet kanë kapluar Kosovën me protestues dhe forca të sigurisë që përleshen në komunat veriore të mbizotëruara nga serbët për zgjedhjen e kryebashkiakëve shqiptarë etnikë.

Gjatë përleshjeve, të paktën 30 ushtarë të NATO-s u plagosën.

Ndërkohë, më shumë se 53 civilë u plagosën nga shok-bombat dhe gazi lotsjellës, sipas burimeve spitalore.


TRT Balkan / agjencitë