Sulmi izraelit në shkollën me të zhvendosurit në Jabalia lë pas viktima / Photo: AA

Një sulm izraelit me dron në një shkollë që strehonte personat e zhvendosur në kampin e refugjatëve Jabalia në Rripin verior të Gazës të enjten rezultoi në disa viktima, sipas raporteve.

Dëshmitarët okularë thanë për Anadolu se dronët izraelitë synonin njerëzit që kërkonin strehim në "Shkollën Falestine (Palestine)" në Jabalia pasi ushtria izraelite u tërhoq nga pjesë të kampit, duke lënë pas viktima.

Numri i viktimave ende nuk është konfirmuar nga autoritetet shëndetësore në Gaza.

Ndërkohë, një komitet lokal i emergjencave në Gazën veriore u bëri thirrje njerëzve që të mos kthehen në shtëpitë dhe zonat e tyre në kamp nën situatën aktuale.

Ai shtoi se dronët e ushtrisë izraelite të njohur si kuadrokopterë, hapën zjarr ndaj njerëzve që ktheheshin në kamp.

Më 12 maj, ushtria izraelite filloi një operacion të madh tokësor në kamp duke detyruar mijëra të largohen nga zonat e tyre drejt qytetit perëndimor të Gazës. Kampi dëshmoi gjithashtu përleshje të ashpra me grupet e rezistencës palestineze.

AA