Të paktën 145 veta dyshohet se kanë vdekur në tragjedinë e R. D. të Kongos.     /Foto: AA

Të paktën 145 pasagjerë janë zhdukur dhe dyshohet se kanë vdekur pasi një varkë me motor e mbingarkuar me mallra dhe kafshë u mbyt natën në një lumë në veriperëndim të Republikës Demokratike të Kongos, njoftuan autoritetet.

Rreth 55 njerëz i mbijetuan katastrofës, thanë zyrtarët të enjten.

Varka po udhëtonte për në Republikën fqinje të Kongos kur u përmbys në lumin Lulonga vonë të martën pranë qytetit të Basankusu.

Jean-Pierre Wangela, president i grupeve të shoqërisë civile në zonë, u tha gazetarëve se të paktën 145 persona ishin të zhdukur.

Ai fajësoi mbingarkimin për shkatërrimin e varkës, por tha se vendasit kanë pak mundësi të tjera. “Në bord ishin afërsisht 200 persona”.

“Nuk ka asnjë mjet tjetër transporti aktualisht në provincën tonë dhe këtu në territorin e Basankusu,” tha ai.

Fundosjet e anijeve që shkaktojnë dhjetëra viktima janë shumë të zakonshme në pjesët e largëta të Republikës Demokratike të Kongos, ku udhëtimi me rrugë është ndonjëherë i pamundur.

Shumë mjete ujore janë të mbingarkuara me mallra dhe njerëz që nuk dinë të notojnë. Operacionet e shpëtimit janë jashtëzakonisht të kufizuara në pjesë të largëta të vendit afrikan. Në tetor, më shumë se 40 njerëz vdiqën në lumin Kongo në provincën Equateur në rrethana të ngjashme.

TRT Balkan / agjencitë