Türkiye dënon fuqishëm terrorizmin në xhaminë e Pakistanit.     /Foto: AA

Türkiye dënoi ashpër “aktin e urryer të terrorizmit” në një xhami në veriperëndim të Pakistanit.

Ne jemi "thellësisht të pikëlluar nga humbja e jetëve dhe plagosjeve si rezultat i aktit terrorist të së hënës që synonte një xhami në qytetin veriperëndimor Peshawar", tha Ministria e Jashtme në një deklaratë.

Duke uruar mëshirën e Zotit për ata që humbën jetën në sulm, Türkiye shprehu ngushëllimet e saj për qeverinë mike dhe vëllazërore të Pakistanit dhe popullin e saj, ndërsa të lënduarve u dëshiron shërim të shpejtë.

Numri i të vdekurve nga sulmi vetëvrasës i së hënës në një xhami brenda një selie policie në qytetin verior të Peshawarit të Pakistanit është rritur në 93, me 26 trupa të tjerë të nxjerrë nga rrënojat, tha një zyrtar.

Shafi Ullah, zëvendëskomisioneri i Peshawar, kryeqyteti provincial i Khyber Pakhtunkhwa, konfirmoi rritjen e viktimave dhe u tha gazetarëve se 57 persona të plagosur mbeten të shtruar në spital, 10 prej të cilëve janë në gjendje kritike.

Më herët, Muhammad Asim, një zëdhënës i Spitalit Lady Reading në Peshawar, duke folur për Anadolu, tha se numri i viktimave ishte 83. Gati 100 të lënduar janë liruar nga spitali, shtoi ai.

Të hënën, një sulmues i dyshuar vetëvrasës hodhi veten në erë gjatë namazit të mesditës në xhaminë brenda selisë së policisë në Peshawar.

Tehreek-e-Taliban Pakistan (TTP), një grup i jashtëligjshëm, mohoi përfshirjen në një deklaratë të postuar në faqen e tyre të internetit.

Sipas shefit të policisë së qytetit Muhammad Ijaz Khan, sulmi ishte një sulm vetëvrasës pasi policia gjeti kokën e sulmuesit nga vendi.

Disa njerëz u varrosën nën rrënojat pasi shumica e pjesëve të ndërtesës së xhamisë u shembën, kështu që operacioni i shpëtimit vazhdoi gjatë natës.

Në mesin e të ndjerëve ishin disa oficerë të lartë policie dhe udhëheqësi i namazit.

Ministri i Mbrojtjes Khawaja Asif i tha kanalit televiziv lokal Geo se sulmuesi i dyshuar po qëndronte në rreshtin e parë të xhamisë dhe hodhi veten në erë sapo filloi namazi.

“Sapo imami (udhëheqësi i namazit) filloi të falej, pati një shpërthim shurdhues, i cili më hodhi në ajër dhe më hodhi tutje”, u tha gazetarëve në spital Mohammad Mushtaq, një oficer policie që u plagos në shpërthim.

Në Afganistanin fqinj, administrata talebane e dënoi bombardimin, duke e quajtur atë “kundër mësimeve të Islamit”.

Në një deklaratë, Ministria e Jashtme e Talibanëve afganë shprehu gjithashtu ngushëllime për familjet e të vdekurve dhe të plagosurve.

Ndërkohë, qeveria e Khyber Pakhtunkhwa po shënon një ditë zie në gjithë provincën të martën.

“Në funksion të dy incidenteve më fatkeqe të përmbysjes së një varke plot fëmijë në Tanda Dam, Kohat më 29 janar 2023 dhe sulmit terrorist në stacionin e Policisë, Peshawar më 30 janar 2023, duke shkaktuar humbje të pariparueshme jetësh njerëzore, Qeveria provinciale me një ndjenjë të thellë pikëllimi shpall të martën si ditë zie në gjithë provincën e Khyber Pakhtunkhwa”, thuhet në njoftim.

“Flamuri Kombëtar i Pakistanit do të valëvitet në gjysmështizë në gjithë provincën e Khyber Pakhtunkhwa”, shtoi ai.

4 militantë të vrarë

Katër militantë u vranë në një operacion të përbashkët të bazuar në inteligjencë nga forcat e sigurisë dhe policia kundër terroristëve në rrethet Swabi dhe Dera Ismail Khan në provincën Khyber Pakhtunkhwa.

Sipas policisë, operacioni i përbashkët u krye pasi Departamenti i Kundër Terrorizmit (CTD), policia dhe agjencitë e inteligjencës morën informacione për praninë e militantëve në fshatin Hind në Swabi të hënën.

Militantët hapën zjarr ndaj forcave të sigurisë dhe policisë, por dy prej tyre hodhën në erë veten dhe i treti u dorëzua, thanë ata, duke shtuar se gjatë operacionit u plagosën edhe dy policë.

Më vete, dy militantë u vranë në rrethin Dera Ismail Khan gjatë një takimi me forcat e sigurisë në zonën e Lonit të hënën.

Një operacion kërkimi u krye në zonë bazuar në një informacion për praninë e terroristëve, raportoi gazeta lokale Dawn duke cituar burime të paidentifikuara, të cilët gjithashtu thanë se një sasi e madhe armësh u gjet gjithashtu nga posedimi i terroristëve të vrarë.

TRT Balkan / agjencitë