Türkiye: Izraeli rrezikon paqen globale duke shkelur ligjin ndërkombëtar / Photo: AA Archive

Izraeli vazhdon të injorojë thirrjet për të ndërprerë sulmet, për t'u dhënë fund masakrave dhe për të ofruar ndihmë të pandërprerë humanitare për Gazën, pavarësisht rezolutave të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, tha përfaqësuesi i përhershëm i Türkiyes në zyrën e OKB-së në Vjenë.

Duke mbajtur një fjalim para Komisionit të Parandalimit të Krimit dhe Drejtësisë Penale, Levent Eler theksoi se mosrespektimi i ligjit ndërkombëtar nga Izraeli rrezikon rendin global.

Ai vuri në dukje gjithashtu njoftimin e Türkiyes për të ndërhyrë në kallëzimin për gjenocid të Afrikës së Jugut kundër Izraelit në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë (ICJ) të enjten.

Duke theksuar se Türkiye mirëpriti që Asambleja e Përgjithshme e OKB-së ka rritur të drejtat e Palestinës brenda organizatës, Eler theksoi se asnjë paqe e përhershme në Lindjen e Mesme nuk do të jetë e mundur pa një zgjidhje me dy shtete.

Gjak pas gjakderdhjeje

Izraeli ka vazhduar sulmin e tij brutal në Gaza, pavarësisht një rezolute të Këshillit të Sigurimit të OKB-së që kërkon një armëpushim të menjëhershëm në enklavën e rrethuar.

Më shumë se 35.200 palestinezë janë vrarë që atëherë, kryesisht gra dhe fëmijë, dhe mbi 79.200 të tjerë janë plagosur që pas një sulmi tetorin e kaluar nga grupi i rezistencës palestineze Hamas.

Më shumë se shtatë muaj pas luftës izraelite, zona të gjera të Gazës janë nën rrënoja mes një bllokade gjymtuese të ushqimit, ujit të pastër dhe ilaçeve.

Izraeli akuzohet për gjenocid në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë, e cila ka urdhëruar Tel Avivin të sigurojë që forcat e tij të mos kryejnë akte gjenocidi dhe të marrë masa për të garantuar ofrimin e ndihmës humanitare për civilët në Gaza.

TRT Balkan / agjencitë