TV-ja zyrtare e Iranit: Rrëzohet helikopteri që mbante presidentin Raisi / Photo: AA

Një helikopter që transportonte presidentin iranian Ebrahim Raisi pësoi një "ulje të vështirë" të dielën, njoftoi televizioni shtetëror iranian, pa dhënë detaje të menjëhershme.

Raisi po udhëtonte në provincën e Azerbajxhanit Lindor të Iranit. Televizioni shtetëror tha se incidenti ndodhi pranë Jolfës, një qytet në kufi me Azerbajxhanin, rreth 600 kilometra (375 milje) në veriperëndim të kryeqytetit iranian, Teheranit.

Ekipet e shpëtimit po përpiqeshin të arrinin në vendin e ngjarjes, tha TV-ja shtetërore, por ishin penguar nga kushtet e këqija të motit në zonë.

Raportohet se ka pasur reshje të dendura shiu me pak erë. Raisi kishte qenë në Azerbajxhan herët të dielën për të inauguruar një digë me presidentin e Azerbajxhanit Ilham Aliyev.

Diga është e treta që të dyja kombet ndërtuan mbi lumin Aras. Irani disponon një shumëllojshmëri helikopterësh në vend, por sanksionet ndërkombëtare e bëjnë të vështirë marrjen e pjesëve për ta. Flota e saj ajrore ushtarake gjithashtu daton kryesisht para Revolucionit Islamik të vitit 1979.

Raisi, 63 vjeç, është një linjë e ashpër që ka udhëhequr më parë gjyqësorin e vendit. Ai shihet si një i mbrojtur i liderit suprem të Iranit, Ali Khamenei, dhe disa analistë kanë sugjeruar se ai mund të zëvendësojë liderin 85-vjeçar pas vdekjes së tij ose dorëheqjes nga posti. Raisi fitoi zgjedhjet presidenciale të Iranit të vitit 2021, një votim që pa pjesëmarrjen më të ulët në historinë e Republikës Islamike. Raisi është sanksionuar nga ShBA-j pjesërisht për përfshirjen e tij në ekzekutimin masiv të mijëra të burgosurve politikë në vitin 1988 në fund të luftës së përgjakshme Iran-Irak.

Nën drejtimin e Raisit, Irani tani pasuron uranium në nivele pothuajse të nivelit të armëve dhe pengon inspektimet ndërkombëtare.

TRT Balkan / agjencitë