Putin takon presidentin e Iranit Raisi në Moskë / Foto: AA

Presidenti rus Vlladimir Putin tha të enjten se Bashkimi Ekonomik Euroaziatik (EAEU) dhe Irani planifikojnë të nënshkruajnë një marrëveshje për krijimin e një zone të tregtisë së lirë deri në fund të vitit.

"Kjo do të krijojë mundësi të mëtejshme për të zgjeruar ndërveprimin tonë," tha Putin gjatë një takimi me homologun e tij iranian, Ebrahim Raisi në Moskë.

Putin i përcolli Raisit nevojën për të diskutuar situatën aktuale në Palestinë dhe tha se është shumë e rëndësishme që Moska dhe Teherani të shkëmbejnë mendime për situatën në rajon.

Putin foli gjithashtu për lidhjet dypalëshe, duke thënë se bashkëpunimi midis Rusisë dhe Iranit po zhvillohet në fusha të ndryshme.

“Kemi projekte të mëdha infrastrukturore. Ne i kemi diskutuar prej kohësh dhe tani kemi kaluar në zbatimin praktik të ndërtimit të hekurudhës Veri-Jug. Ne punojmë natyrshëm, tradicionalisht në fushën e energjisë”, tha ai.

Qarkullimi tregtar midis Moskës dhe Teheranit arriti gati 5 miliardë dollarë dhe u rrit me 20% vetëm në vitin 2022, tha Putin.

Raisi tha se njerëzimi po vuan nga njëanshmëria dhe një sistem i padrejtë global dhe manifestimi i tij është Rripi i Gazës.

Duke e përshkruar atë që po shpaloset në territorin e rrethuar palestinez si "gjenocid" dhe "një krim kundër njerëzimit", Raisi vuri në dukje numrin e madh të vdekjeve në Gaza që nga 7 tetori, veçanërisht fëmijët dhe tha se organizatat ndërkombëtare kanë "humbur të gjithë mekanizmat e tyre".

Duke përsëritur atë që ai ka thënë vazhdimisht në javët e fundit, Raisi tha se krimet izraelite në Gaza "janë mbështetur nga Amerika dhe vendet e tjera perëndimore", duke e cilësuar "joefektivitetin" e organizatave ndërkombëtare si "të pafat".

Gaza është një tokë ku çdo 10 minuta martirizohet një fëmijë, ndaj është e nevojshme që sa më shpejt të ndalen këto bombardime”, tha ai.

Duke folur për marrëdhëniet Rusi-Iran, Raisi tha se Rusia dhe Irani kanë bashkëpunim të mirë në energjinë, bujqësinë dhe industritë e bazuara në njohuri dhe ai bëri thirrje për forcimin e bashkëpunimit dhe tha se vendet e tyre mund të zhvillohen më tej në përputhje me "politikën e fqinjësisë" së Iranit.

Ai gjithashtu i bëri një ftesë Putinit për të vizituar Teheranin, të cilën presidenti rus e pranoi, sipas mediave shtetërore të Iranit.

Putin rikandidon për president

Presidenti rus Vlladimir Putin njoftoi të premten se do të kandidojë në zgjedhjet presidenciale të vitit 2024 që do të mbahen në mars.

Më herët gjatë ditës, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve i Rusisë miratoi zyrtarisht se votimi për zgjedhjet presidenciale do të zhvillohet midis 15 dhe 17 marsit.

AA