Ukrainë: Rusia sulmoi Kievin dhe tre rajone me dronë dhe raketa/   Foto ilustrim

Rusia sulmoi Kievin, kryeqytetin e Ukrainës, si dhe rajonet Mykolaiv, Odesa dhe Cherkasy, me dronë dhe raketa balistike.

Komanda e Forcave Ajrore të Ukrainës deklaroi se mbrëmë Rusia sulmoi territorin ukrainas me dy raketa balistike Iskander-M dhe 16 mjete ajrore pa pilot të tipit Shahed.

U njoftua se 15 dronë u rrëzuan nga Forcat Ajrore në rajonet e Kievit, Mykolaiv, Odesas dhe Cherkasyt.

Kreu i administratës ushtarake të qytetit të Kievit, Sergey Popko, deklaroi se dronët u dërguan në Kiev nga rajoni Kursk në Rusi.

"Dronët kaluan nëpër rajonet Sumy dhe Cherkasy dhe hynë në Kiev, dhe u kapën nga forcat e mbrojtjes ajrore nga jugperëndimi. Të gjitha objektivat e armikut u shkatërruan", tha Popko.

Ai ka konfirmuar se nuk ka të lënduar dhe nuk ka pasur dëme materiale.

Oleg Kiper, kreu i administratës ushtarake të rajonit të Odesa, deklaroi se shtëpitë u dëmtuan dhe se shtatë persona, përfshirë dy fëmijë, u plagosën nga sulmi me dron.

AA