Vriten tre palestinez në Bregun Perëndimor.     Foto: Reuters 

Tre palestinez janë vrarë dhe rreth 40 të tjerë janë lënduar gjatë intervenimit të ushtrisë izraelite në Nablus, në Bregun Perëndimor, thonë nga ministria e Shëndetësisë të Palestinës.

Kjo ngjarje ndodhi pas armëpushimit të arritur mes Izraelit dhe Xhihadit Islamik për sulmet në Rripin e Gazës.

“Ushtria e Izraelit dhe forcat special e kanë rrethuar shtëpinë e një të kërkuari në Nablus. Ka shkëmbim të zjarrit”, njoftuan nga Ushtria e Izraelit.

Përveç në pjesën e vjetër të Nablusit, incidente janë regjistruar edhe në pjesën tjetër të Nablusit.

Dëshmitarët okularë thonë se ushtarët izraelitë kanë përdorur municion të vërtetë dhe gaz lotsjellës.

Në bastisjen e kryer nga ushtria izraelite në Nablus në korrik, dy palestinezë u vranë.

Forcat izraelite bastisin shpesh shtëpitë e palestinezëve në Bregun Perëndimor dhe Kudsin Lindor dhe arrestojnë palestinezë me akuza të ndryshme.

Të dhënat e Kombeve të Bashkuara (OKB) tregojnë se forcat izraelite kanë kryer rreth 1.600 bastisje në territorin palestinez që nga fillimi i vitit deri më 26 qershor. Kanë humbur jetën 60 palestinezë, ndërsa rreth 6.000 u plagosën.

TRT Balkan / agjencitë