Vazhdon ofensiva vdekjeprurëse e Izraelit në Gaza. / Foto: AA Archive

Sulmet ajrore izraelite në gjithë Rripin e Gazës të mërkurën dhe të enjten rezultuan në disa viktima mes palestinezëve ndërsa ofensiva vdekjeprurëse në enklavë hyn në ditën e saj të 258-të.

Sipas agjencisë zyrtare palestineze të lajmeve Wafa, dy gra u vranë dhe 12 të tjera u plagosën në një sulm ajror izraelit në një shtëpi në kampin perëndimor të refugjatëve Nuseirat në Rripin qendror të Gazës.

Artileria izraelite bombardoi zonat jugore të lagjes Zeitoun në qytetin juglindor të Gazës, si dhe zonat lindore të kampeve qendrore të refugjatëve Maghazi dhe Bureij.

Granatimet u raportuan gjithashtu në shumicën e zonave të Rafah, qyteti më jugor i brezit, si dhe zjarri i rëndë i mitralozëve izraelitë.

Duke shpërfillur një rezolutë të Këshillit të Sigurimit të OKB-së që kërkon një armëpushim të menjëhershëm, Izraeli është përballur me dënimin ndërkombëtar në mes të ofensivës së tij brutale të vazhdueshme në Gaza që nga një sulm i 7 tetorit 2023 nga Hamasi.

Afro 37.400 palestinezë janë vrarë që atëherë në Gaza, shumica prej tyre gra dhe fëmijë, dhe më shumë se 85.500 të tjerë janë plagosur, sipas autoriteteve lokale shëndetësore.

Mbi tetë muaj pas luftës izraelite, pjesë të gjëra të Gazës janë në gërmadha mes një bllokade gjymtuese të ushqimit, ujit të pastër dhe ilaçeve.

Izraeli akuzohet për gjenocid në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë, vendimi i fundit i së cilës urdhëroi Tel Avivin të ndalonte menjëherë operacionin e tij në Rafah, ku mbi një milion palestinezë kishin kërkuar strehim nga lufta përpara se të pushtohej më 6 maj.

TRT Balkan / agjencitë