Vazhdon të digjet Kurani, Suedia në NATO nën pikëpyetje / Foto: Reuters

Policia suedeze tha se ka dhënë një leje për protestë ku organizatori planifikon të djegë Kuranin jashtë xhamisë kryesore të Stokholmit të mërkurën, në fillim të festës treditore myslimane të Bajramit të Kurbanit.

Drita jeshile erdhi dy javë pasi një gjykatë suedeze e apelit hodhi poshtë një ndalim të policisë për protestat e djegies së Kuranit, pas djegies së librit të shenjtë të Islamit jashtë ambasadës së Türkiyes në janar, e cila çoi në javë të tëra protestash, thirrje për bojkot të mallrave suedeze dhe ngecje të mëtejshme të Suedisë në aplikimin e saj për anëtarësim në NATO.

Kryeministri suedez Ulf Kristersson tha se Suedia ende dëshironte të bashkohej me NATO-n përpara ose në samitin e saj në Vilnius muajin e ardhshëm, megjithëse nuk ishte e sigurt se do të ishte në gjendje ta bënte këtë deri atëherë.

Suedia dhe Finlanda braktisën dekada të mosangazhimit ushtarak pas ofensivës së Rusisë në Ukrainë vitin e kaluar, duke kërkuar siguri më të madhe duke iu bashkuar NATO-s.

Finlanda u bë anëtare e aleancës në prill, por procesi ka qenë më i ngadalshëm për Suedinë.

Suedia ka vendosur synimin e saj për t’u bashkuar në samitin e aleancës më 11-12 korrik dhe ndërsa ka mbështetje nga anëtarët e tjerë, duke përfshirë Shtetet e Bashkuara, si Türkiye, ashtu edhe Hungaria deri më tani janë larguar nga ratifikimi.

“Suedia do të bëhet anëtare e NATO-s,” tha Kristersson në një intervistë me transmetuesin publik SVT.

“Askush nuk mund të premtojë se do të ndodhë veçanërisht në Vilnius ose përpara Vilniusit, edhe nëse kjo ka qenë ambicia jonë gjatë gjithë kohës. Dhe kjo është një ambicie që ne e ndajmë me çdo vend tjetër të NATO-s gjithashtu.”

Mbajtja e anëtarëve të grupeve terroriste

Türkiye ka thënë se Suedia strehon anëtarë të grupeve terroriste dhe ka kërkuar ekstradimin e tyre si një hap drejt ratifikimit të anëtarësimit suedez. Ajo ka shprehur gjithashtu zemërim për demonstratat antiturke të mbajtura në vendin nordik.

Türkiye, Finlanda dhe Suedia nënshkruan një memorandum qershorin e kaluar në samitin e NATO-s në Madrid për të adresuar shqetësimet legjitime të sigurisë së Ankarasë, duke hapur rrugën për anëtarësimin përfundimtar të të dyja vendeve nordike në aleancë.

Zyrtarët turq, përfshirë presidentin Recep Tayyip Erdoğan, kanë paralajmëruar se Türkiye nuk do t’i japë dritë jeshile anëtarësimit të Suedisë dhe të Finlandës derisa të zbatohet memorandumi.

Pëlqimi unanim nga të 31 vendet ekzistuese aleate kërkohet që një vend të anëtarësohet në NATO.

TRT World