Vendet ku janë parë peshkaqenë të rrezikshëm këtë vit. / Foto: Reuters

Shumica e njerëzve shkojnë në një pushim të merituar gjatë verës. Disa zgjedhin një vend fqinj për pushimet e tyre, ndërsa të tjerë preferojnë të pushojnë në destinacione më të largëta dhe ekzotike.

Megjithatë, disa lokacione fshehin rreziqe të caktuara, duke përfshirë peshkaqenët, të cilët kanë shkaktuar vdekjen e shumë notarëve në të kaluarën.

Këtë vit, disa peshkaqenë u vunë re pranë resorteve në mbarë botën, të cilët tmerruan siç duhet njerëzit që ndodheshin pranë tyre.

Egjipti

Në fillim të qershorit, një peshkaqen sulmoi dhe mbyti një rus 23-vjeçar në Egjipt. Ngjarja ka ndodhur vetëm 30 metra larg bregut. Kafsha fillimisht i kafshoi këmbën dhe më pas e tërhoqi zvarrë nën ujë. Tragjedia ka ndodhur në Hurghada, jo shumë larg Dream Beach.

Pas sulmit, ambasada ruse paralajmëroi qytetarët që të kenë kujdes kur notojnë. Autoritetet mbyllën plazhet aty pranë dhe peshkaqeni u mbyt. Një video e sulmit brutal është publikuar në rrjetet sociale, në të cilën viktima i dëshpëruar thërret për ndihmë babain e tij.

Kroacia

Më 21 qershor, Instituti Kroat mori thirrje paralajmëruese për një peshkaqen në bregun në Loshinj. Ata u thirrën nga shumë njerëz që vunë re se një burrë u përpoq të kapte një peshkaqen nga bishti me një litar.

Instituti i lartpërmendur i bindi se nuk bëhej fjalë për dhunë ndaj peshkaqenit, por se një njeri po përpiqej ta shpëtonte atë. Bëhet fjalë për një peshkaqen, i cili pavarësisht tentativave të shumta për t'u rikthyer në det të hapur, u rrëzua disa herë në plazh. Burri në fakt arriti ta tërhiqte peshkaqenin në det me ndihmën e një varke, duke shpresuar se ajo do të qëndronte atje. Ai e liroi pranë Sushkos.

Ishte një peshkaqen blu, i njohur edhe si peshkaqen blu, i cili zakonisht gjendet në ujëra të thella dhe është një specie e rrezikuar. Këta peshkaqenë herë pas here largohen afër bregut.

Republika e Afrikës së Jugut

Në fund të majit në Republikën e Afrikës së Jugut, disa peshkaqenë të mëdhenj të bardhë u filmuan duke gjuajtur gjahun me dhëmbët e tyre të mprehtë.

Republika e Afrikës së Jugut njihet ndryshe si një vend ku sulmet e peshkaqenëve nuk janë vërtet surprizë. Plazhi pranë të cilit ata u panë ka një reputacion si plazhi më i rrezikshëm në botë.

Greqia

Në fund të qershorit, rreth tre kilometra nga bregu i ishullit të Zakynthos, u vu re një peshkaqen. Peshkaqeni u filmua nga anija teksa notonte e qetë pranë saj.

Video tërhoqi shumë vëmendje, pasi ishulli idilik grek është zgjedhur nga shumëkush si destinacion veror. Autoritetet kanë siguruar turistët se nuk ka asgjë për t'u shqetësuar.

Ishte një peshkaqen i njohur edhe si zog blu ose bonito. Mund të jetë deri në katër metra i gjatë.

Këto ditë pranë ishullit Serifos është vënë re edhe një peshkaqen.

Spanja

Peshkaqeni u pa nga një bankinë në ishullin Arusa në provincën galike të Pontevedra, shtëpia e plazheve të bukura me rërë të bardhë dhe limaneve të vegjël të njohur nga turistët dhe vendasit.

Kësaj here është pikasur një peshkaqen blu, i cili rrallë kafshon njerëzit, por ka qenë i përfshirë në disa sulme fatale në të kaluarën.

Ekipet e shpëtimit kanë lëshuar një alarm për të paralajmëruar banorët dhe turistët për rrezikun në det dhe i kanë bërë thirrje që të tërhiqen sa më shpejt larg plazhit. Njëra prej grave thuhet se pati një sulm paniku kur kuptoi se pranë saj ishte një peshkaqen.

Bahamas

Pushimet e një turisteje amerikane në Bahamas u kthyen në një makth në mes të qershorit kur humbi këmbën nga një sulm të peshkaqenit.

Gruaja po zhytej pranë plazhit Taino. Ajo ishte në shkallë për t'u ngjitur në varkë kur peshkaqeni e sulmoi. Kishte gjak kudo, tha ajo për Gazetën nga shtrati i saj në spital në Miami. Mjekët iu desh t'i amputonin këmbën për shkak të shkallës së dëmtimit dhe rrezikut të lartë të infeksionit.

Bahamas është ishulli i Karaibeve me sulmet më të shumta të peshkaqenëve. Të paktën 32 sulme peshkaqenësh janë regjistruar në Bahamas që nga viti 1749.

TRT Balkan / agjencitë