Vriten 50 civilë në Kongo.     Foto: Reuters

Republika Demokratike e Kongos ka njoftuar se rebelët M23 kryen një masakër ndaj civilëve në provincën Kivu Veriore.

Dje, zëdhënësi i ushtrisë, gjenerali Sylvain Ekenge, tha se rebelët ndërmorën një sulm në zonën Rutshuru, duke vrarë 50 civilë dhe duke rrëmbyer shumë të tjerë.

Qeveria e RD të Kongos pretendon se Ruanda mbështet rebelët M23, të cilët dyshohet se do të pushtojnë Goma-n, kryeqytetin e Kivus së Veriut.

Derisa Ruanda i mohon akuzat, tensionet politike dhe diplomatike vazhdojnë midis dy vendeve.

TRT Balkan / agjencitë