Xi Jinping i Kinës bën thirrje për samitin e paqes Izrael-Palestinë / Photo: AA

Zyrtarët palestinezë thonë se, ndërsa rreth 10.000+ njerëz dyshohet se janë varrosur nën rrënojat e shtëpive të bombarduara.

Presidenti kinez Xi Jinping ka bërë thirrje për një konferencë paqeje mbi luftën e Izraelit në Gazën e rrethuar teksa ai iu drejtua udhëheqësve dhe diplomatëve arabë në një forum në Pekin. Kina po pret këtë javë presidentin egjiptian Abdel Fattah el Sisi dhe disa liderë të tjerë arabë për një forum në të cilin priten diskutime mbi luftën në Gaza. Duke iu drejtuar delegacioneve, Xi tha se Kina mbështet një konferencë paqeje "me bazë të gjerë" për të zgjidhur konfliktin. "Lindja e Mesme është një tokë e pajisur me perspektiva të gjera për zhvillim, por lufta është ende e ndezur në të," tha Xi. "Lufta nuk duhet të vazhdojë pafundësisht. Drejtësia nuk duhet të mungojë përgjithmonë," shtoi ai.

TRT Balkan / agjencitë