Stoltenberg fton Kosovën dhe Serbinë për depërshkallëzim të situatës. / Photo: AA

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, u ka bërë thirrje Kosovës dhe Serbisë që të de-përshkallëzojnë situatën dhe të vazhdojnë bisedimet e ndërmjetësuara nga Bashkimi Evropian (BE) për uljen e tensioneve.

Duke folur në një konferencë të përbashkët për media pas takimit me presidentin e Malit të Zi Jakov Milatoviq, Stoltenberg ripohoi përkushtimin e "palëkundur" të misionit paqeruajtës të udhëhequr nga NATO në Kosovë (KFOR).

"Ne kemi shtuar praninë tonë dhe do të vazhdojmë të marrim të gjitha masat e nevojshme për të garantuar një mjedis të sigurt dhe liri të lëvizjes për të gjitha komunitetet në Kosovë", tha Stoltenberg.

Ai gjithashtu theksoi se KFOR-i e kryen detyrën në mënyrë "të paanshme" mes tensioneve të rritura së fundmi.

Shefi i NATO-s u bëri thirrje "të gjitha palëve që të de-përshkallëzojnë" situatën dhe përshëndeti planin për takimin e sotëm mes liderëve të Kosovës dhe Serbisë në Bruksel.

Ai theksoi se ulja e tensioneve është "kyç për sigurinë e Kosovës dhe stabilitetin në rajon".

Presidenti Milatoviq, nga ana e tij, theksoi se Mali i Zi "mbështet fuqishëm" dialogun Beograd-Prishtinë të lehtësuar nga BE-ja.

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti dhe presidenti serb Aleksandar Vuçiq pritet të takohen në Bruksel me shefin e politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell, pas rritjes së tensioneve në veri të Kosovës muajin e kaluar pas zgjedhjeve lokale në komunat me pakicë serbe.

Misioni paqeruajtës ndërkombëtar i KFOR-it ka operuar në Kosovë që nga viti 1999 nën një mandat të Kombeve të Bashkuara (OKB).

TRT Balkan / agjencitë