Astronauti turk kryen eksperimentin e ngopjes me oksigjen në hapësirë / Foto: AA

Udhëtari i parë turk në hapësirë, Alper Gezeravci, po kryen një eksperiment të ngopjes me oksigjen në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës të premten, tha Agjencia Turke e Hapësirës.

Hulumtimi kërkon të identifikojë dallimet dhe çrregullimet e shkaktuara nga graviteti i ulët duke llogaritur nivelin e oksigjenit të ajrit me mbështetjen e inteligjencës artificiale, tha agjencia në X.

Hulumtimi është zhvilluar nga Universiteti Nisantasi me bazë në Istanbul.

Misioni Ax-3, me Gezeravcin në bord, u nis në fund të javës së kaluar nga Qendra Hapësinore e NASA-s Kennedy, Florida me një raketë Falcon 9 të kompanisë private hapësinore SpaceX, dhe më vonë u ankorua në Stacionin Hapësinor Ndërkombëtar.

Ekipi prej katër personash do të bëjë më shumë se 30 eksperimente shkencore gjatë qëndrimit të tyre dyjavor, me Gezeravcin përgjegjës për 13 prej tyre.

AA