Ballkani do të riprovojë suksesin në Ligën e Konferencës.  / Foto: FC Ballkani

Jo më larg se një vit më parë skuadra e Ballkanit shkroi historinë e futbollit në Kosovë. Ata u bënë skuadra e parë shqiptare në rajon e cila arriti të kualifikohet në grupet e Ligës së Konferencës.

Për dallim nga viti i kaluar, kësaj radhe skuadra nga Suhareka do të riprovojë suksesin e saj në këtë kompeticion duke u radhitur ndër dy skuadrat që do të kalojnë tutje nga faza e grupeve.

Aventura fillon nga Çekia

Futbollistët e Ballkanit në ndeshjen e parë do të udhëtojnë në Doosan Arena të Çekisë për t'u ballafaquar me skuadrën nikoqire të Victoria Plzen.

Kjo ndeshje pritet të fillojë të enjten në ora 21:00.

Në kuadër të këtij grupit C, aty ku bën pjesë edhe Ballkani në po të njëjtën kohë do të zhvillohet edhe ndeshja tjetër ndërmjet Dinamo Zagrebit dhe FC Astana.

Rrugëtimi i Ballkanit drejt suksesit në Ligën e Konferencës

Rrugëtimi i Ballkanit u zhvendos në Ligën e Konferencës duke i thënë lamtumirë Ligës së Kampionëve meqë nuk arriti të ruajë epërsinë prej dy golave nga ndeshja e parë kundër Ludogoretsit të Bullgarisë, duke humbur si mysafir 4:0.

Në kuadër të fazës kualifikuese për Ligën e Konferencës, Ballkani arriti të mposhtë 3 kundërshtarë të ndryshëm duke filluar nga Larne e Irlandës së Veriut, Lincoln Red Imps FC të Gjibraltarit dhe Bate Borisovin e Bjellorusisë.

TRT Balkan