Bregu i Fildishtë fiton Kupën e Kombeve të Afrikës

Bregu i Fildishtë fiton Kupën e Kombeve të Afrikës

Ky është trofeu i tretë për Bregun e Fildishtë të AFCON pas 1992 dhe 2015.
Bregu i Fildishtë fiton Kupën e Kombeve të Afrikës / Foto: AA

Bregu i Fildishtë fitoi Kupën e Kombeve të Afrikës 2023 CAF (AFCON) të dielën pasi mundi Nigerinë 2:1 në finale.

Kapiteni i Nigerisë, William Troost-Ekong, i dha epërsinë skuadrës së tij me një goditje me kokë shtatë minuta para përfundimit të pjesës së parë në stadiumin Alassane Ouattara.

Portieri nigerian Stanley Nwabali dhe kapiteni i Bregut të Fildishtë Serge Aurier, të dy u ndëshkuan me kartonë të verdhë në minutën e 53-të pas një debati.

Nwabali bëri disa pritje të pabesueshme për të parandaluar barazimin e Bregut të Fildishtë. Por, pavarësisht përpjekjeve të tij maksimale, goditja me kokë e mesfushorit të Bregut të Fildishtë, Franck Kessie, nga qendra e zonës barazoi rezultatin në minutën e 62-të.

Haller më pas shënoi duke përmbysur rezultatin për Bregun e Fildishtë me një goditje pas krosimit të Simon Adingra nga afërsia në minutën e 81-të, duke çuar rezultatin në 2:1.

Ky është trofeu i tretë për Bregun e Fildishtë të AFCON pas 1992 dhe 2015.

AA