Fillon Kampionati i Formula 1 me më së shumti ndryshime.

Këtë fundjavë vëmendja sportive do të jetë te fillimi i Kampionatit Botëror të 74-të të Formula 1. Grand Pri-ja e Bahreinit do të jetë ndeshja e parë e sezonit, e cila paraqet rikthimin e dy çmimeve të mëdha: Katarit dhe Las Vegasit, ku Vegasi do të jetë mikpritës për herë të parë që nga viti 1982.

Kampionat revolucionar

Ky sezon do të ketë numrin më të madh të garave ndonjëherë në një sezon, gjithsej 23, në 20 vende, në pesë kontinente. Formula 1 ka planifikuar gjithashtu gjashtë gara sprint, dy herë më shumë se në 2021 dhe 2022. Në sprintet e F1, seanca standarde kualifikuese njëorëshe është zhvendosur në të premten, duke vendosur pozicionet fillestare për garën 100 km të shtunën, e cila nga ana tjetër përcakton rendin e nisjes për ngjarjen kryesore të së dielës.

Këtë sezon sprintet do të zhvillohen në Azerbajxhan, Austri, Belgjikë, Katar, ShBA dhe Brazil.

Zgjedhja për vitin 2023 erdhi pas hulumtimit në pistat më të përshtatshme për formatin, duke përfshirë mundësitë e parakalimit, garat e afërta dhe seksionet me shpejtësi të lartë.

Për sezonin e ri p.sh. janë rregulluar lartësia e lëvizjes dhe difuzorët, ka pasur ndryshime në standardet e sigurisë për timonin e makinave, makinat janë ulur në peshë, janë bërë ndryshime në pasqyrat, numri i orëve të punës nga anëtarët e ekipit F1 gjatë fundjavave të garave do të reduktohen, ka një format të rishikuar kualifikues, janë përcaktuar temperaturat e reja të karburantit në makinën e Formulës.

Zgjerimi i kalendarit për këtë vit ka sjellë gara në dy fundjavë radhazi, e në disa raste edhe tri fundjavë radhazi.

Do të ketë gjithsej tre fillestarë këtë sezon, Oscar Piastre, Nick de Vries dhe Logan Sargent.

Rekordet që synohen

Kampioni aktual është Max Verstappen, i cili vitin e kaluar pati një nga sezonet më dominuese në historinë e Formula 1, në të cilin fitoi titullin e dytë botëror, duke thyer rekordin për numrin e fitoreve në një sezon të vetëm.

Verstappen do të përpiqet të bëjë atë që kanë arritur vetëm legjendarët dhe më të mëdhenjtë në historinë e Formula 1, që është fitimi i tre titujve botërorë radhazi. Për më tepër, ata do të ishin tre titujt e tij të parë.

Një arritje të tillë me tre ose më shumë tituj radhazi kanë vetëm Sebastian Vettel, Juan Manuel Fangio dhe Michael Schumacher.

Megjithatë, para pilotëve, ka shumë rekorde për të thyer, si ato për më shumë tituj (Schumacher dhe Hamilton secili kanë nga shtatë), më shumë hat-trick në karrierë (fitore, pole position dhe xhiron më të shpejtë në të njëjtën garë, Schumacher kryeson me 22, Hamilton ka 19), më së shumti Grand Slam në karrierë (pozicion pole, fitore, xhiro më i shpejtë dhe kryeson në çdo xhiro në një garë, Jim Clark ka tetë, Hamilton gjashtë), më shumë pikë në një sezon (Verstappen e vendosi këtë rekord me 454 pikë nga 596 të mundshme në vitin 2022), shumica e podiumeve në një sezon (Verstappen 18 në vitin 2021), shumica e garave të njëpasnjëshme që udhëheqin renditjen e përgjithshme të kampionatit (Schumacher 37, Verstappen ka 17).

TRT Balkan