Formula 1: Verstappen fiton Çmimin e Madh të Monakos. / Foto: AA

Piloti holandez i Red Bullit, Max Verstappen fitoi Çmimin e Madh të Monakos të dielën, xhiron e shtatë të sezonit në Formula 1, teksa mundi Fernando Alonson dhe Esteban Ocon, të cilët u ngjitën në podium në Monte Carlo.

Kampioni i radhës Verstappen shënoi fitoren e tij të katërt në sezonin 2023 pasi përfundoi garën me 78 xhiro në Circuit de Monaco për një orë, 48 minuta dhe 51.98 sekonda.

Fernando Alonso (Aston Martin) ishte i dyti ndërsa piloti spanjoll ishte 27.9 sekonda prapa fituesit.

Estaban Ocon (Alpine) doli i treti në Monte Carlo.

Xhiroja e tetë do të zhvillohet në Spanjë më 4 qershor.

Pesë pilotët më të mirë në Çmimin e Madh të Monakos:

1. Max Verstappen (Holandë) 144 pikë

2. Sergio Perez (Meksikë) 105

3. Fernando Alonso (Spanjë) 93

4. Lewis Hamilton (Britani e Madhe) 69

5. George Russell (Britani e Madhe) 50

Renditja e konstruktorëve

1. Red Bull - 249

2. Aston Martin - 120

3. Mercedes - 119

4. Ferrari - 90

5. Alpine - 35

TRT Balkan / agjencitë