Fituesit ndër vite të Kupës së Kosovës në Basketboll.     /Foto: KB Trepça

Basketbolli në Kosovë është ndër sportet që ngjall interes më të madh te publiku. Ndeshjet qofshin në kuadër të super ligës ose garës për kupë në vazhdimësi kanë tërhequr vëmendjen e sportdashësve në Kosovë dhe rajon.

Klubi i Basketbollit Trepça edhe këtë vit u shpall fitues i Kupës së Kosovës, duke mbrojtur trofeun e fituar vitin e kaluar. Mitrovicasit në finale mundën Sigal Prishtinën me rezultat 74:66.

Ndeshja finale mes rivalëve të moçëm u zhvillua në Rahovec.

Çereku i parë ishte tërësisht i barabartë, ku asnjëra skuadër nuk arrinte të shkëputej në rezultat dhe herë njëra kalonte në epërsi e herë tjetra, derisa përfundoi 17:20. Ngjashëm ishte edhe periudha e dytë, që zhvillohej në atmosferë mbresëlënëse dhe me motiv të madh për fitore, derisa përfundoi 41:40.

Edhe perioda e tretë ishte tërësisht e barabartë, duke bërë që gjithçka të vendoset në dhjetë minutat e fundit. E në minutat e fundit mitrovicasit ishin më të vëmendshëm, duke triumfuar 74:66. MVP i Final 8 është shpallur Drilon Hajrizi.

Prishtina në maje

Klubi i Basketbollit Prishtina bindshëm është klubi i cili më tepër e ka fituar Kupën e Kosovës në Basketboll. Prej çlirimit të Kosovës e deri më sot prishtinasit plotë 15 herë e kanë fituar Kupën e Kosovës në Basketboll.

Pas tyre renditen klubet e basketbollit Peja e Trepça, me nga 6 kupa të fitura. Dy kupa në periudhën e paraluftës i ka fituar ekipi i Vëllaznimit nga Gjakova, respektivisht një kupë ka shkuar edhe në Prizren te KB Bashkimi.

Bazuar në të dhënat e Federatës së Basketbollit të Kosovës, prej sezonit 1991/92 e deri më sot gara për Kupën e Kosovës nuk ka vazhduar vetëm gjatë periudhës 1997/98 shkaku i luftës që kishte përfshirë Kosovën.

TRT Balkan