Katër skuadra tjera kualifikohen në 1/16-të Ligës së Kampionëve / Photo: Reuters

Borussia Dortmund vulosi vendin e saj në 1/16 e Ligës së Kampionëve me fitoren 3-1 ndaj Milanit të martën në Grupin F, i njohur edhe si "Grupi i Vdekjes" për shkak të konkurrencës së fortë.

Dortmundi është lider me 10 pikë nga pesë ndeshje, i ndjekur nga PSG-ja, e cila barazoi 1-1 me Newcastle në Parc des Princes pas një penalltie të diskutueshme në kohën shtesë të realizuar nga Kylian Mbappe.

PSG-ja ka shtatë pikë, ndërsa Newcastle dhe Milan kanë nga pesë pikë para ndeshjes së fundit në të cilën do të luajnë kundër njëri-tjetrit.

Mesfushori veteran i Dortmundit, Marco Reus, shënoi për epërsi në San Siro të Milanos nga pika e bardhë në minutën e 10-të, pasi sulmuesi i Milanit, Olivier Giroud, më herët kishte humbur një penallti.

Mesfushori nigerian Samuel Chukwueze barazoi për Milanin në minutën e 37-të, por pas pushimit, Jamie Byno-Gitens i Anglisë dhe sulmuesi i Gjermanisë, Karim Ademi, shënuan për mysafirët për një fitore 3-1 që vulosi një vend në 1/16.

UEFA konfirmoi në faqen e saj të internetit se kjo ishte fitorja e parë jashtë fushe e Dortmundit kundër një klubi italian në Ligën e Kampionëve në 20 vjet.

Ditën e djeshme, Barcelona, ​​Atlético Madrid dhe Lazio siguruan vendin në mesin e 16 skuadrave më të mira.

Pas një kthese me golat e Joao Cancelo dhe Joao Felix, Barcelona mundi 2-1 Porton e Portugalisë dhe ka 12 pikë nga pesë ndeshje në Grupin H.

Porto dhe Shakhtar Donetsk ukrainas kanë nga nëntë pikë dhe Antwerp është pa pikë të fituar.

Atlético Madrid dhe Lazio janë dy klubet më të mira në Grupin E që arrijnë në fazën eliminatore përpara se të luajnë ndeshjen e fundit kualifikuese.

Atlético mundi holandezët Feyenoord 3-1 në Roterdam. Lazio mposhti Celtic 2-0 në Romë, me sulmuesin italian Ciro Immobile që shënoi dy gola.

Manchester City zuri vendin e parë në Grupin G pas një përmbysjeje ndaj RB Leipzig.

Sulmuesi belg Lois Openda tronditi anglezët në stadiumin Etihad në minutën e 13-të dhe të 33-të, rezultat me të cilin shkoi në pushim.

Megjithatë, treshja e Cityt, Erling Haaland, Phil Foden dhe Julian Alvarez u futën në listën e golashënuesve për të ndryshuar ndeshjen.

Swiss Young Boys fitoi 2-0 ndaj Crvena Zvezdës.

City doli e para në grup me 15 pikë, Leipzig ka nëntë pikë dhe të dyja skuadrat tashmë janë kualifikuar në 1/8. Young Boys ka katër pikë dhe Crvena zvezda një pikë.

Bayern Munich, Real Madrid, Real Sociedad, Inter, Atlético Madrid, Lazio, Borussia Dortmund, Manchester City, Leipzig dhe Barcelona kanë garantuar deri më tani një vend në 1/16.

Atyre do t'u bashkohen edhe gjashtë skuadra të tjera.

TRT Balkan / agjencitë