Ndërroi jetë futbollisti legjendar brazilian Pele    Foto: AA Archive 

Legjenda e futbollit brazilian, Pele, humbi luftën me kancerin e zorrës së trashë dhe ndërroi jetë në moshën 82-vjeçare, njoftoi të enjten në Instagram vajza e tij, Kely Nascimento. “Gjithçka që jemi është falë teje”, ka shkruar Nascimento në një postim në llogarinë e saj zyrtare. “Të duam pafundësisht. Pusho në paqe.” I parë si lojtari më i madh i të gjitha kohërave dhe madje i quajtur “më i madhi” nga FIFA, Pele i mundësoi Brazilit të fitonte tri Kupat e Botës rekord në 1958, 1962 dhe 1970. Gjatë karrierës së tij të shquar, Pele shënoi 77 gola në 92 paraqitjet e tij për Brazilin. I quajtur “Perla e Zezë”, ai gjithashtu mban rekordin e golave më të shumtë në karrierë, gjegjësisht 1.283 gola në 1.363 ndeshje, duke përfshirë miqësoret.

AA