Njëqind vjet nga lindja e Loro Boriçit, legjenda e futbollit shqiptar

Njëqind vjet nga lindja e Loro Boriçit, legjenda e futbollit shqiptar

Më vitin 1946 e fitoi Kupën e Ballkanit me kombëtaren e Shqipërisë
Legjenda e futbollit shqiptar, Loro Boriçi.     Foto: Facebook/Vllaznia 

Njëqind vjet më parë në Shkodër, lindi Loro Boriçi, një nga futbollistët më të njohur shqiptarë.

Me ekipin Vllaznisë ai luajti vitet e para për të provuar më pas Serinë A italiane me ekipin e Lacios. Aventura italiane nuk zgjati shumë, pasi pas dy vjetësh kthehet përsëri në “fushën” shqiptare.

Suksesi më i madh i tij ka qenë Kupa Ballkanit me kombëtaren e Shqipërisë në 1946.

Gjatë 20 viteve të karrierës, Boriçi do të luante për Partizanin, Vllazninë dhe Spartakun e Tiranës. Pas përfundimit të karrierës si futbollist do fillonte atë të trajnerit. Drejtoi kombëtaren e Shqipërisë, Spartakun e Tiranës, Partizanin, Lokomotivën e Durrësit e për disa vite edhe kombëtaren e RP të Kinës.

Vendlindja e kujton në stadiumin e saj, ndërsa Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave e kujton me këtë foto midis nxënësve të tjerë në Kolegjin Saverian, në Shkodër.

TRT Balkan / agjencitë