Palestina hyn në fazën e eliminimit të Kupës së Azisë.    /Foto: Reuters

"Një premtim për popullin palestinez", kështu u shpreh kapiteni i Palestinës Musab Al-Battat, duke shtuar se ekipi i tij arriti për herë të parë në raundet e eliminimit të Kupës së Azisë.

Oday Dabbagh ishte heroi në Doha me dy gola, dhe në fishkëllimën e fundit, lojtarët dhe stafi i Palestinës festuan në fushë, duke u përqafuar dhe valëvitur flamuj.

Fitorja e Palestinës erdhi në sfondin e luftës brutale të Izraelit në Gazën e rrethuar.

Lojtarët dhe stafi kanë humbur të dashurit për shkak të agresionit izraelit.

“Dëshiroj të falënderoj të gjithë ata që na kanë mbështetur”, tha ai. “Ne ia dolëm të fusim një buzëqeshje në fytyrat e atyre që na ndjekin... brenda ose jashtë Palestinës”.

Heshtja e një momenti para ndeshjes u përshkua nga thirrjet "Palestinë e lirë".

Asnjë ekip nuk kishte luajtur më shumë ndeshje të Kupës së Azisë pa fitore sesa Hong Kongu (12 ndeshje) ose Palestina (tetë), por fitorja do t'i ofronte secilës palë një shans për të shkuar në 16-shen e fundit.

Në minutën e 12-të, Palestina shënoi kur Battat bëri një vrapim të mbivendosur nga mbrojtësi i djathtë dhe nisi një krosim në zonë, të cilin Dabbagh e dërgoi me kokë në rrjetë.

Duke iu drejtuar tifozëve të tyre për të festuar, lojtarët ngritën duart për të bërë shenja V.

Çdo gjë është e mundur

Gjatë gjithë lojës, 6.568 personat brenda stadiumit Abdullah Bin Khalifa ishin pothuajse tërësisht duke mbështetur Palestinën, si në shumicën e fushave gjatë ku luan skuadra palestineze.

Por, një bllok i dendur dhe i zhurmshëm i tifozëve të Hong Kongut të veshur me të kuq dhanë një ritëm të pafund inkurajimi për të miturit nga Kina jugore.

Në minutat e pjesës së dytë, Palestina dyfishoi epërsinë e saj, Battat përsëri i vendosur nga krahu i djathtë, këtë herë Zeid Qunbar duke e ftuar atë për të shënuar.

Trajneri fitues Makram Daboub tha se ekipi i tij "e dinte se kjo ndeshje ishte vendimtare…veçanërisht në lidhje me rrethanat aktuale që po kalon Palestina".

Duke parë përpara në raundin tjetër, ai tha se ishte realist për sfidën, por se ekipi i tij ishte "shumë i sigurt në aftësitë e tyre, dhe gjithçka është e mundur në raundin e dytë".

Histori e gjatë futbolli

Organizata Palestineze e Futbollit [PFA] u krijua në vitin 1928, 20 vjet përpara se të themelohej Izraeli.

PFA-ja u pranua nga FIFA në 1998.

Palestina e zgjeroi futbollin e saj në fillim të shekullit të 20-të, me shfaqjen e shumë klubeve, shumë prej të cilave ishin klube të bazuara në vend dhe klube të lidhura me fenë, duke përfshirë klubet ortodokse në Jerusalem, Klubin Islamik të Jaffës dhe Klubin Islamik të Haifës.

Ndërsa hebrenjtë sionistë pushtuan Palestinën dhe krijuan Izraelin me ndihmën e fuqive perëndimore, shumë klube hebreje nga Evropa gjithashtu migruan në territoret palestineze të pushtuara ilegalisht gjatë viteve.

Rritja e sektorit të sportit në Palestinë ra, veçanërisht pas vrasjes së shumë lojtarëve palestinezë dhe plagosjes së qëllimshme të tyre nga këmbët në mes të zgjerimit të paligjshëm të kolonizatorëve izraelitë.

TRT Balkan / agjencitë