Takimi dypalësh mes krerëve të Rusisë dhe Türkiye-s do të realizohet në Soçi.     Foto:AA

Presidenti turk Recep Tayyip Erdoğan nesër do të bëjë një vizitë njëditore në qytetin bregdetar rus Soçi për t'u takuar me homologun e tij rus Vladimir Putin për të diskutuar lidhjet dypalëshe dhe çështjet ndërkombëtare.
Erdoğan dhe Putin do të takohen personalisht për herë të dytë në 17 ditë pas takimit në kryeqytetin iranian Teheran, ku liderët patën një takim trepalësh me nikoqirin e tyre, presidentin iranian Ebrahim Raisi për samitin e 7-të në formatin Astana për të diskutuar zhvillimet e fundit në Siri, luftën kundër grupeve terroriste, veçanërisht YPG/PKK dhe DEASH, si dhe situatën humanitare dhe kthimin vullnetar të sirianëve.
Gjatë takimit të tyre më 19 korrik, liderët dënuan praninë dhe aktivitetet e shtuara të grupeve terroriste dhe filialeve të tyre me emra të ndryshëm në pjesë të ndryshme të Sirisë.
Türkiye thekson vazhdimisht vendosmërinë e saj për të çrrënjosur organizatat terroriste në Siri që kërcënojnë sigurinë e saj, duke përfshirë DEASH-in dhe PKK-në, së bashku me degën e saj siriane YPG.

Türkiye përsërit gjithashtu mundësinë e një operacioni tjetër anti-terrorist turk përtej kufirit të tij jugor në veri të Sirisë, pas operacioneve në vitet e fundit, për sa kohë që shqetësimet e kahershme të Ankarasë nuk janë përmbushur.
Përveç Sirisë, Erdoğan dhe Putin do të diskutojnë gjithashtu luftën Rusi-Ukrainë, e cila tashmë është në muajin e saj të gjashtë.
Falë përpjekjeve diplomatike të Türkiye-s për të zhbllokuar eksportet e drithit ukrainas, anija e parë me drithëra që u largua nga një port ukrainas në kohë lufte kaloi nëpër ngushticat turke pasi dje mori një leje sigurie në Istanbul, rrugës për në Liban për një dërgesë që besohet se po ndihmon në lehtësimin e krizës globale të ushqimit.
Türkiye, OKB, Rusia dhe Ukraina nënshkruan një marrëveshje historike më 22 korrik për të rihapur tre porte ukrainase: Odesa, Chernomorsk dhe Yuzhny, për eksportet e drithit që ka ngecur prej muajsh.
Anija e mallrave "Razoni" me flamurin e Sierra Leones, që transporton mbi 26.500 ton misër, është anija e parë e ngarkuar me drithëra që largohet nga porti ukrainas i Odesas dhe pasi mori lejen e sigurisë në Istanbul, anija vazhdon të lundrojë në portin libanez të Tripolit, destinacioni i saj përfundimtar.
Gjithashtu, Erdoğan dhe Putin do të vlerësojnë marrëdhëniet dypalëshe, duke u fokusuar kryesisht në fushat e ekonomisë, tregtisë dhe energjisë, që përbëjnë forcën lëvizëse pas lidhjeve turko-ruse.
Liderët do të shkëmbejnë mendime edhe për hapat e mundshëm për rritjen e bashkëpunimit dypalësh.

AA