Erdoğan: Sulmet ndaj vlerave të shenjta nuk mund të jenë "liri mendimi" / Photo: AA

Presidenti i Türkiyes, Recep Tayyip Erdoğan, ka dënuar djegien e një kopje të librit të shenjtë mysliman Kuranit në Suedi javën e kaluar, duke thënë se sulmet ndaj vlerave të shenjta “nuk mund të karakterizohen si liri e mendimit”.

“Të gjitha ato sulme skandaloze ndaj xhamive dhe librit tonë të shenjtë nuk mund të pranohen”, tha Erdoğan pas takimit të sotëm të kabinetit në kryeqytetin Ankara.

Më herët, ministri i Jashtëm suedez Tobias Billstrom tha se incidente të tilla mund të dëmtojnë “imazhin e mirë” të vendit në një të keq “nëse ai vazhdon të portretizohet si islamofobik”.

Duke folur për të përditshmen lokale Sydsvenskan të hënën, Billstrom tha gjithashtu se “është e vështirë të parashikohet se cilat do të jenë pasojat në procesin e miratimit të anëtarësimit të Suedisë në NATO”, duke tërhequr vëmendjen ndaj rezervave të Türkiyes në ratifikimin e pranimit të Suedisë në NATO.

Ministria e Jashtme suedeze dënoi të dielën djegien e një kopjeje të Kuranit jashtë Xhamisë Qendrore të Stokholmit më 28 qershor, ditën e parë të festës myslimane të Bajramit të Kurbanit.

“Në Suedi, liria e shprehjes gëzon mbrojtje të fortë. Por, natyrisht kjo nuk do të thotë se qeveria mbështet çdo mendim që shprehet. Mbledhjet publike që janë plotësisht të ligjshme mund të jenë gjithashtu polarizuese dhe fyese,” tha ministria.

Ai shtoi: “Demonstratat si ajo e mbajtur të mërkurën janë pikërisht ajo. Dhe ato gjithashtu kanë pasoja serioze për sigurinë e brendshme të Suedisë.”

Dhuna dhe gjakderdhja në Francë

Erdoğan shprehu gjithashtu se Türkiye shpreson që ngjarjet e fundit në vazhdën e të shtënave fatale të policisë së javës së kaluar në Francë do të marrin fund “sa më shpejt të jetë e mundur”, duke shkurtuar ciklin e përshkallëzuar të dhunës.

Türkiye është e shqetësuar se këto ngjarje do të çojnë në një “valë të re presioni dhe frikësimi” të emigrantëve dhe myslimanëve, shtoi ai.

“Ngjarjet që filluan në Francë dhe pak më pas u përhapën në vende të tjera i kanë rrënjët në arkitekturën shoqërore që ka krijuar kjo mendësi,” theksoi Erdoğan.

“Në vendet e njohura për të kaluarën e tyre koloniale, racizmi kulturor është kthyer në racizëm institucional”.

Protestat kanë tronditur Francën që nga e marta e kaluar, kur një polic qëlloi për vdekje Nahel Merzoukun, një 17-vjeçar me origjinë algjeriane, gjatë një kontrolli trafiku në periferinë e Parisit, Nanterre, pasi ai dyshohet se injoroi urdhrat për të ndaluar.

Policia franceze arrestoi 157 persona gjatë natës në protestat mbarëkombëtare për vrasjen nga policia, njoftuan mediat lokale të hënën.

Polici që qëlloi Nahelin po përballet me një hetim zyrtar për vrasje me dashje dhe është caktuar në paraburgim.

AA