Erdoğan takon liderët botërorë në Samitin e NATO-s në Vilnius

Erdoğan takon liderët botërorë në Samitin e NATO-s në Vilnius

Presidenti turk ndodhet në Lituani për të marrë pjesë në samitin 2-ditor të NATO-s.
Erdoğan takon liderët botërorë në Samitin e NATO-s në Vilnius. / Photo: AA

Takim me kryeministrin britanik Sunak

Presidenti turk Recep Tayyip Erdoğan u takua sot me kryeministrin e Mbretërisë së Bashkuar, Rishi Sunak, në margjinat e samitit të liderëve të NATO-s.

I mbyllur për mediat, takimi u zhvillua në Qendrën e Ekspozitave dhe të Kongreseve të Lituanisë (LITEXPO) në Vilnius, kryeqytetin lituan.

Takim me kryeministrin britanik Sunak. AA

Më herët, Erdoğan u takua edhe me homologun e tij francez Emmanuel Macron.

Presidenti turk ndodhet në Vilnius për të marrë pjesë në samitin e liderëve të NATO-s të martën dhe të mërkurën.

31 udhëheqësit e aleancës ushtarake po takohen për të diskutuar luftën në Ukrainë, anëtarësimin e Suedisë në NATO dhe hapat për të forcuar strategjinë e mbrojtjes dhe parandalimit,

Erdoğan - Macron kokë më kokë

Presidenti turk Recep Tayyip Erdoğan takoi të martën homologun e tij francez Emmanuel Macron në margjinat e samitit të NATO-s. Mbyllur për mediat, takimi u zhvillua në Qendrën e Ekspozitave dhe të Kongreseve Lituaneze (LITEXPO) në Vilnius, kryeqyteti i Lituanisë.

Erdoğan është në Vilnius për të marrë pjesë në një samit të liderëve të NATO-s të martën dhe të mërkurën.

31 udhëheqësit e aleancës ushtarake po takohen për të diskutuar luftën në Ukrainë, anëtarësimin e Suedisë në NATO dhe hapat për të forcuar mbrojtjen dhe parandalimin e grupit.

Takim me kryeministrin kanadez Trudeau

Presidenti Recep Tayyip Erdoğan u takua me kryeministrin kanadez, Justin Trudeau.

Takimi është realizuar në margjina të Samitit të NATO-s që po mbahet më 11 dhe 12 korrik, në qendrën e ekspozitave dhe të panaireve LITEXPO në kryeqytetin e Lituanisë, Vilnius.

Në takim Erdoğan u shoqërua nga ministri i Punëve të Jashtme Hakan Fidan, kreu i Agjencisë Kombëtare të Inteligjencës (MIT) İbrahim Kalın, shefi i Komunikimeve Fahrettin Altun, shefi i Industrive të Mbrojtjes Haluk Görgün, dhe kryekëshilltari i Presidencës ambasadori Akif Çağatay Kılıç.

TRT Balkan / agjencitë