Fidan takon Hasanin dhe homologë të tjerë në margjinat e takimit të NATO-s

Fidan takon Hasanin dhe homologë të tjerë në margjinat e takimit të NATO-s

Kryediplomati turk zhvilloi një takim me dyer të mbyllura me homologun e tij shqiptar Igli Hasani.
Fidan takon Hasanin dhe homologë të tjerë në margjinat e takimit të NATO-s      / Foto: X - Ministria e Jashtme e Türkiyes

Ministri i Jashtëm turk Hakan Fidan u takua të martën me homologët e tij në margjinat e takimit të NATO-s në Bruksel.

Fidan është në Bruksel për të marrë pjesë në takimin e ministrave të jashtëm të vendeve të NATO-s, ku do të diskutojnë luftën në Ukrainë dhe konfliktin e Lindjes së Mesme, si dhe konkurrencën strategjike në rritje.

Fidan zhvilloi një takim me dyer të mbyllura me homologun e tij shqiptar Igli Hasani.

“Në takim, ministrat konfirmuan vendosmërinë e tyre për të forcuar bashkëpunimin midis Türkiyes dhe Shqipërisë në të gjitha fushat. Ata gjithashtu shkëmbyen mendime mbi zhvillimet më të fundit në lidhje me rajonin e Ballkanit dhe Gazën”, tha ministria e jashtme turke në X.

Fidan u takua edhe me homologun e tij estonez Margus Tsahkna për të diskutuar marrëdhëniet dypalëshe dhe zhvillimet e fundit në Ukrainë.

Sipas Ministrisë së Jashtme turke, Fidan dhe Tsahkna shkëmbyen mendime edhe për zhvillimet aktuale në lidhje me aleancën.

Fidan zhvilloi gjithashtu bisedime të veçanta me homologun e tij norvegjez Espen Barth Eide dhe ministrin e jashtëm suedez Tobias Billstrom në margjinat e takimit të NATO-s.

“Gjatë takimeve që u zhvilluan në Përfaqësinë e Përhershme të Türkiyes në NATO, u diskutuan çështjet dypalëshe si dhe situata e fundit në procesin e anëtarësimit të Gazës dhe Suedisë në NATO”, tha ministria.

Ata shtuan se Fidan kishte gjithashtu takime me homologët e tij të tjerë gjatë takimit të NATO-s.

Më herët, ministri i Jashtëm turk u takua veçmas me Sekretarin Amerikan të Shtetit Antony Blinken dhe sekretarin e përgjithshëm të NATO-s Jens Stoltenberg.

AA