Forcat turke shkatërruan 37 objektiva të PKK-së në veri të Irakut / Photo: AA

Forcat turke të sigurisë shkatërruan më shumë se 30 objektiva të përdorura nga grupi terrorist PKK në një operacion ajror në veri të Irakut gjatë ditës së mërkurë, njoftoi Ministria e Mbrojtjes Kombëtare e Türkiyes.

“Është kryer një operacion ajror kundër objektivave terroristë që strehojnë terroristë të nivelit të lartë në rajonet e Metina, Gara, Hakurk, Kandil dhe Asos nën të drejtat legjitime të vetëmbrojtjes që rrjedhin nga neni 51 i Kartës së OKB-së me qëllim neutralizimin e PKK/ KCK dhe elementë të tjerë terroristë, me qëllim parandalimin e sulmeve terroriste nga veri i Irakut kundër popullatës vendase dhe forcave të sigurisë, si dhe për të garantuar sigurinë e kufijve”, thuhet në njoftimin e Ministrisë.

Deklarata shtoi se 37 objektiva të përbërë nga shpella, strehimore, vende fshehjeje dhe objekte u shkatërruan duke përdorur sasinë maksimale të municioneve të prodhuara në vend, dhe shumë terroristë u neutralizuan në aksion.

“Gjatë këtij operacioni u morën të gjitha masat paraprake për të mos lënduar njerëz të pafajshëm dhe as për të dëmtuar elementët miqësorë, pasuritë historike dhe kulturore dhe mjedisin”, shtoi ai.

Organizata terroriste PKK është e njohur për përdorimin e veriut të Irakut, pranë kufirit turk, si një strehë për të planifikuar sulme terroriste dhe për të nisur sulme ndaj Türkiyes dhe popullatës lokale në veri të Sirisë.

PKK-ja është organizatë terroriste separatiste që renditet si grup terrorist në Türkiye, Bashkimin Evropian dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Gjatë fushatës terroriste dhjetëvjeçare kundër Türkiyes, terroristët e PKK-së kanë vrarë të paktën 40.000 njerëz.

Rajonet malore të Kandilit, Gara, Metina, Avasin-Basyan, Hakurk, Zap dhe Haftanin ndodhen në veri të Irakut dhe përfaqësojnë bastionet kryesore të organizatës terroriste PKK. Dega e YPG-së e PKK-së vepron në veri të Sirisë.

TRT Balkan / agjencitë