Policia izraelite theu me armë kamerën e gazetarëve të TRT-së.    /Foto: AA

Policia izraelite të premten u përpoq të pengonte gazetarët turq që të mbulonin ngjarjet në qytetin e vjetër të Kudsit (Jerusalemit), me një polic që theu videokamerën e gazetarëve.

Gazetarët e transmetuesit kombëtar TRT News po raportonin për forcat izraelite duke bllokuar dhe përdorur forcën kundër palestinezëve që shkonin në xhaminë Al-Aksa për faljen e së premtes. Policia izraelite ndërhyri fizikisht në ekipin e TRT News, duke thyer kamerën e tyre me tytën e armës teksa po punonin për të mbuluar ngjarjet në rajonin e paqëndrueshëm.

Megjithëse kamera u dëmtua, reporteri i TRT-së tha se ata do të vazhdojnë të mbulojnë sulmet e vazhdueshme në Palestinë. Gjatë transmetimit të drejtpërdrejtë, policia izraelite hodhi gaz lotsjellës në zonën ku ndodhet xhamia.

Një korrespondent i TRT-së vuri në dukje se si Izraeli ndalon tubimet për lutje jashtë xhamisë Al-Aksa, duke dënuar pengesat e përhapura me të cilat përballen besimtarët paqësorë myslimanë.

Ka pasur shumë raste të mëparshme të forcave izraelite që përpiqeshin të pengonin ekipet e TRT News të raportonin në Rripin e Gazës dhe Kudsin (Jerusalemin) Lindor të pushtuar.

Këtë javë, forcat izraelite qëndruan edhe një herë në rrugën e lutjeve të së premtes, duke vendosur kufizime ndaj palestinezëve që kërkonin të faleshin në xhaminë Al-Aksa në qytetin e vjetër të Kudsin (Jerusalemit) Lindor të pushtuar.

Lutjet për paqe zhvillohen pasi ofensiva e fundit e Izraelit në Gaza dhe një goditje e dhunshme në Bregun Perëndimor, janë mbi 40 ditë të vjetra.

Të paktën 195 palestinezë janë vrarë dhe mbi 2.500 të tjerë janë plagosur nga zjarri i ushtrisë izraelite në Bregun Perëndimor të pushtuar dhe Jerusalemin që nga 7 tetori, sipas Ministrisë palestineze të Shëndetësisë.

Izraeli ka nisur sulme të pamëshirshme ajrore dhe tokësore në Rripin e Gazës që nga një sulm ndërkufitar nga grupi palestinez Hamas më 7 tetor.

Të paktën 11.500 palestinezë janë vrarë, duke përfshirë rreth 7.900 gra dhe fëmijë, dhe mbi 29.800 të tjerë janë plagosur, sipas shifrave të fundit nga autoritetet palestineze.

TRT Balkan / agjencitë