Zonja e parë turke kujton fëmijët e Gazës të vrarë nga Izraeli / Foto: AA Arkiv

Zonja e parë turke Emine Erdoğan përkujtoi të hënën fëmijët e Gazës të vrarë në sulmet e vazhdueshme të Izraelit në enklavën e rrethuar për më shumë se një muaj, në Ditën Botërore të Fëmijëve që shënohet më 20 nëntor.

"0, 1, 3, 5, 6, 8, 9... Këto nuk janë vetëm numra. Ato përfaqësojnë moshat e mijëra fëmijëve në Gaza, e cila është bombarduar nga Izraeli që nga 7 tetori, e drejta më themelore e të cilëve, e drejta për të mbijetuar është hequr”, tha Erdoğan në platformën e mediave sociale X.

"Ne jemi shumë vonë për të ndihmuar fëmijët që ngushëllojnë vëllezërit e motrat e tyre me fjalët "mos u shqetësoni, ne do të vdesim së shpejti", shtoi ajo.

"Ky është një turp i tmerrshëm dhe i jashtëzakonshëm për njerëzimin në tërësi."

Zonja e parë tha se 20 nëntori i këtij viti shënon Ditën Botërore të Fëmijëve "më të errët", kur fëmijët palestinezë nuk janë të sigurt nëse do t'u mbijetojnë sulmeve izraelite për të parë të nesërmen.

“Ndërsa koha po ikën për fëmijët e pambrojtur që ende jetojnë në Gaza, le të bërtasim të gjithë ‘armëpushim tani’ më fort, veçanërisht sot!”, publikoi zonja e parë turke.

Që kur Izraeli filloi të bombardonte Rripin e Gazës pas një sulmi të papritur të Hamasit më 7 tetor, të paktën 13.000 palestinezë janë vrarë, duke përfshirë mbi 9.000 gra dhe fëmijë, dhe më shumë se 30.000 të tjerë janë plagosur, sipas shifrave të fundit nga autoritetet palestineze.

Mijëra ndërtesa, duke përfshirë spitale, xhami dhe kisha, janë dëmtuar ose shkatërruar gjithashtu në sulmet e pamëshirshme ajrore dhe tokësore të Izraelit në enklavën e rrethuar.

Një bllokadë izraelite ka ndërprerë gjithashtu Gazën nga furnizimet me karburant, energji elektrike dhe ujë dhe ka reduktuar dërgesat e ndihmave në një rrjedhë të vogël.

Ndërkohë, numri i të vdekurve izraelitë është rreth 1.200, sipas shifrave zyrtare.

AA