Biden i sigurt se do t'i shesin Türkiyes avionët F-16 / Foto: Reuters

Presidenti i ShBA-së, Joe Biden, tha se është i sigurt se Türkiye do të vazhdojë të mbështesë anëtarësimin e Suedisë në NATO dhe se mund t'i shesin avionët e saj luftarakë F-16.

Biden iu përgjigj pyetjeve të gazetarëve përpara se të niset për në Finlandë pas Samitit të NATO-s në Lituani.

“Unë jam i sigurt se Türkiye do të vazhdojë të mbështesë hyrjen e Suedisë në NATO dhe se ne mund t'i shesim F-16”, tha Biden, pasi u pyet nëse senatori i New Jersey, Bob Menendez, i cili kundërshton shitjen e avionëve F-16 për Türkiyen, do të hiqte dorë nga kundërshtimi i tij.

Biden tha se takimi i tij dypalësh me presidentin ukrainas, Volodymyr Zelenskyy, në kuadër të Samitit të NATO-s, ka shkuar shumë mirë.

Duke iu referuar anëtarësimit të Ukrainës në NATO, Biden tha se një gjë e tillë nuk do të ndodhë derisa të përfundojë lufta.

AA