Borrell: Së shpejti ftesë për Kurtin dhe Vuçiqin.     /Foto: AA

Përfaqësuesi i Lartë për Politikë të Jashtme i Bashkimit Evropian, Josep Borrell, ka thënë se së shpejti do t’i ftojë në një takim në Bruksel kryeministrin e Kosovës Albin Kurti dhe presidentin serb Aleksandar Vuçiq.

Borrell në një deklaratë për media para samitit të krerëve të Bashkimit Evropian tha se do t’i njoftojë për zhvillimet e fundit në dialogun Kosovë-Serbi.

“Sot, gjëja e parë që do të bëj është t'i informoj liderët për situatën e dialogut ndërmjet Kosovës dhe Beogradit. Do t’i informoj për zhvillimet e fundit, kontaktet e fundit. Propozimi është në tryezë. Unë do t'i thërras të dy liderët të vijnë në Bruksel, do ta bëj këtë së shpejti, pas dy javësh, për ta shtyrë patjetër këtë propozim. Do t'u kërkoj liderëve një mbështetje të fortë për të shmangur çdo lloj përshkallëzimi, dhe do t'u kërkoj atyre të punojnë seriozisht për këtë propozim, i cili është e vetmja mënyrë për të zgjidhur normalizimin e marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë. Kemi kaluar nga kriza në krizë, tani është koha për deeskalim dhe për të punuar në mënyrë konstruktive”, ka thënë Borrell.

Shefi i Politikës së Jashtme të BE-së tha se është koha për punë konstruktive pasi periudhën e fundit “është shkuar nga kriza në krizë”.

TRT Balkan / agjencitë