Dita e dytë e Samitit të NATO-s: Zelensky kërkon garanci për Ukrainën.   / Foto: AA

Liderët e vendeve anëtare të NATO-s u takuan në ditën e dytë të samitit të mbajtur në Vilnius, kryeqyteti i Lituanisë.

Udhëheqësit e vendeve u mblodhën në takimin e Këshillit të Atlantikut të Veriut në nivel krerësh shtetesh dhe qeverish.

Në takim, përveç liderëve të 31 vendeve anëtare, merr pjesë edhe Suedia si vend i ftuar për anëtarësim në NATO. Partnerët e NATO-s: Japonia, Koreja e Jugut, Australia dhe Zelanda e Re dhe Bashkimi Evropian (BE) janë gjithashtu të pranishëm në takim.

Në hapje të takimit, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha se NATO-ja është një aleancë rajonale në Evropë dhe Atlantik, por se sfidat me të cilat përballet janë globale.

Stoltenberg deklaroi se ngjarjet në rajonet Euro-Atlantike dhe Indo-Paqësorit janë të rëndësishme për njëri-tjetrin, se lufta në Ukrainë ka pasoja globale, se terrorizmi dhe kërcënimet kibernetike nuk njohin kufij dhe se regjimet autoritare po afrohen.

"Ne duhet të qëndrojmë së bashku për një rend global të bazuar në rregulla. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme që partnerët të marrin pjesë në samitin e sotëm të NATO-s," tha Stoltenberg.

Zelensky: Kërkojmë garancitë e sigurisë së Kievit

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, tha se do t'i kërkojë NATO-s t'i ofrojë garancitë e sigurisë Kievit derisa të arrijnë anëtarësimin e plotë në atë organizatë.

Zelensky iu drejtua gazetarëve në Litexp-in e sapothemeluar, ku erdhi në mbledhjen e Këshillit NATO-Ukrainë, takimi i parë i të cilit do të mbahet sot në kuadër të samitit të NATO-s në Vilnius, kryeqyteti i Lituanisë.

Duke theksuar se ai ka disa prioritete në bisedimet e sotme, Zelensky tha se një prej tyre është paketa e ndihmës me armë për vendin e tij, i cili është në luftë me Rusinë, dhe se prioriteti i dytë është anëtarësimi i Ukrainës në NATO.

"Ajo që dëgjuam këtu dhe unë kuptoj është se kur të lejojnë masat e sigurisë, ne do të marrim një ftesë për t'u anëtarësuar në NATO. Sot dua ta diskutoj këtë me partnerët e mi," tha Zelensky.

Zelensky theksoi se Ukraina kërkon garanci sigurie në rrugën drejt anëtarësimit në NATO.

Presidenti ukrainas Zelensky pritet të ketë një takim dypalësh me presidentin amerikan Joe Biden pas pjesëmarrjes në takimin e parë të Këshillit NATO-Ukrainë.

TRT Balkan / agjencitë