Forcat izraelite dëmtojnë infrasturkturën në një kamp të Bregut Perëndimor / Photo: AA

Forcat izraelite të hënën vazhduan të sulmojnë kampet e refugjatëve palestinezë në Bregun Perëndimor të pushtuar. Dëshmitarët okularë thonë se ushtarët dëmtuan ujërat e zeza dhe sistemet e ujit dhe ndërprenë energjinë elektrike gjatë bastisjeve të tyre para agimit.

Ushtria izraelite kreu dy bastisje në shkallë të gjerë në kampin e refugjatëve Al Fara në Tubas në veri të Bregut Perëndimor të pushtuar, duke u larguar nga kampi pas mesnate, por duke u kthyer brenda dy orëve në mëngjes, sipas një burimi palestinez.

“Ushtria izraelite filloi një operacion në shkallë të gjerë në mesnatë, duke bastisur shtëpitë dhe duke dëmtuar pronat në kamp”, tha për Anadolu Assem Mansour, kreu i Komitetit Popullor në Al Fara.

Ai shtoi se forcat kishin shkatërruar infrastrukturën e kampit, duke përfshirë rrjetet e ujërave të zeza, elektricitetit e ujit, dhe se rryma ishte ndërprerë që nga mëngjesi i së hënës.

“Pas një inkursioni pesëorësh, forcat u tërhoqën nga zona, vetëm që banorët të zbulonin njësitë speciale të pozicionuara në një qendër për invalidët në kamp, ​​duke çuar në ripërtëritje të përleshjeve dhe një rihyrje të mëvonshme të forcave në kamp", tha Mansour.

Ai vuri në dukje, "Forcat u tërhoqën në agim, por menjëherë pas kësaj, kampi u rrethua dhe u ripushtua me një kontigjent të madh, duke marrë kontrollin e të gjitha lagjeve."

Ai e përshkroi situatën si luftarake, duke thënë: "Kampi përjetoi luftëra, me shpërthime dhe përleshje të armatosura, si dhe ushtria shpërtheu dyert dhe sulmoi shtëpitë".

Sipas tij, që nga 7 tetori 2023 ushtria izraelite ka vrarë 17 palestinezë në kamp, ​​ka plagosur disa të tjerë dhe ka arrestuar dhjetëra të tjerë gjatë katër bastisjeve në shkallë të gjerë.

Më herët të hënën, Ministria palestineze e Shëndetësisë raportoi se 15-vjeçari Mahmoud Ibrahim Nabreesi u vra dhe pesë të tjerë u plagosën nga të shtënat izraelite në kampin Al Fara.

Kampi, ku jetojnë rreth 8.000 palestinezë, është një nga komunitetet më të vogla në Bregun Perëndimor.


TRT Balkan / agjencitë