Forcat izraelite mbyllin oborrin e xhamisë Ibrahimi në Hebron /        Foto: AA

Forcat izraelite mbyllën oborrin e xhamisë Ibrahimi në qytetin Hebron në Bregun Perëndimor, në një përpjekje për të ndryshuar tiparet e saj, tha të enjten një zyrtar palestinez.

“Autoritetet izraelite po kërkojnë vazhdimisht të ndryshojnë tiparet e xhamisë dhe ta judaizojnë atë”, tha për Anadolun, Ghassan al-Rajabi, një zyrtar i Autoritetit të Fondit Hebron.

Ai e quajti lëvizjen izraelite si një "sulm të rëndë" në vendin e adhurimit mysliman.

"Xhamia është një dhuratë e pastër islame dhe autoritetet izraelite nuk kanë të drejtë për të", tha ai.

"Izraeli po shfrytëzon gjendjen e luftës (në Gaza) për të zbatuar agjendën e tyre duke pushtuar vendet e shenjta", tha al-Rajabi.

Pas masakrës së 29 besimtarëve palestinezë në vitin 1994 brenda xhamisë nga koloni ekstremist hebre, Baruch Goldstein, autoritetet izraelite e ndanë kompleksin e xhamisë midis adhuruesve myslimanë dhe hebrenj.

Komiteti i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s vendosi në korrik 2017 të përfshijë Xhaminë Ibrahimi dhe qytetin e vjetër të Hebronit në Listën e Trashëgimisë Botërore.

Hebroni është shtëpia e rreth 160.000 myslimanëve palestinezë dhe rreth 500 kolonëve hebrenj. Këta të fundit jetojnë në një seri enklavash vetëm hebreje të ruajtura shumë nga trupat izraelite.

Tensionet kanë qenë të larta në Bregun Perëndimor të pushtuar mes një ofensive vdekjeprurëse izraelite në Rripin e Gazës, e cila vrau afro 38.300 njerëz që nga 7 tetori 2023.

Të paktën 571 palestinezë, duke përfshirë të paktën 133 fëmijë, janë vrarë që atëherë dhe rreth 5.350 të tjerë janë plagosur nga zjarri i ushtrisë izraelite në territorin e pushtuar, sipas Ministrisë së Shëndetësisë.

Izraeli akuzohet për "gjenocid" në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë, e cila, në vendimin e saj të fundit, ka urdhëruar Tel Avivin të ndalojë menjëherë operacionin e tij ushtarak në Rafah në Rripin jugor të Gazës, ku mbi një milion palestinezë kishin kërkuar strehim nga lufta para se të pushtohej më 6 maj.

AA